Festiwal Malta się zbliża...

Festiwal Malta się zbliża...

Kategoria: Festiwal

Autor: Materiały Organizatora

Data publikacji: 2016-06-07

A a

Już niedługo rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Poznaniu - 26. Festival Malta 2016. Wydarzenie, na którym nie może zabraknąć żadnego miłośnika teatru, rozpocznie się 17 czerwca a zakończy  28 czerwca.  Już same statystyki robią wrażenie i pokazują jaka jest skala Festivalu: 241 wydarzeń, 780 twórców, 21 krajów, 58 lokalizacji.

– Oddajemy do Waszej dyspozycji przestrzeń teatralną, w której można doświadczać zarówno wyczerpującego chaosu współczesnego świata, jak i znalezienia w niej schronienia – zapowiada swój program Lotte van den Berg, kuratorka tegorocznego Idiomu Paradoks Widza. W ramach międzynarodowej sekcji zobaczymy performatywną instalację Driesa Verhoevena, szalone party japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker, spektakl site-specific Anta Hamptona czy projekt w przestrzeni miejskiej przygotowany przez Juliana Hetzela.

Publiczność będzie mogła również zobaczyć filmy, m.in. Gusa van Santa, Michaela Hanekego, Wernera Herzoga. W ramach forum zorganizowane będzie spotkanie z m.in. Wojciechem Jagielskim, Marcinem Kąckim i Piotrem Siemionem.

Parada kolorów z Artonik i Pippo Delbono na Malcie

Tegoroczny Festival Malta otworzy heppening "The Color of Time" pochód inspirowany hinduskim świętem Holi, który zaprezentują Francuzi z grupy Artonik. W części teatralnej zaprezentowana zostanie polska premiera "Orchidei" w reżyserii Pippo Delbono. Artysta ten otrzymał nagrodę Nowe Rzeczywistości Teatralne. Taniec reprezentowany będzie przez przedstawienia przygotowane przez Stary Browar Nowy Taniec. "Młoda Malta" będzie okazją do zaprezentowania spektakli przygotowanych przez uczniów gimnazjów i liceów. Swoje najciekawsze tytuły pokażą m.in. Teatr Nowy i Polski, a także Republika Sztuki Tłusta Langusta, Scena Robocza, Teatr Ósmego Dnia, CK Zamek, Barak Kultury oraz Polski Teatr Tańca.

Malta w mieście

Plac Wolności kolejny raz stanie się głównym miejscem wydarzeń plenerowych. Dla szerokiej publiczności przygotowano w tej przestrzeni liczne koncerty, prezentacje artystyczne, spektakle teatralne, dyskusje, warsztaty, bieg miejski, a także Silent Disco. Także w innych częściach miasta - na Łazarzu i Wildzie odbędą się podobne wydarzenia w ramach Generatora Malta. Będzie tu okazja do spotkań, działań artystycznych, dyskusji, angażowania publiczności w dialogu.

„Ksenofonia. Symfonia dla Innego” Jana Komasy na finał Malty

– Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Wydarzenie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów – powiedział Jan Komasa, który reżyseruje multimedialne widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” na zakończenie obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 a zarazem festiwalu Malta. 

  

 Malta_Generator_fot_Maciej_Zakrzewski_2015_small