Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Open’er Festival 2016

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Open’er Festival 2016

Kategoria: Festiwal

Autor: Agnieszka Półtorak

Data publikacji: 2016-06-24

A a

Już za 5 dni rozpocznie się jedno z największych muzycznych wydarzeń w Polsce. Open’er Festival od lat przyciąga miłośników dobrej muzyki, a także wszystkich tych, którzy chcą w niezapomniany sposób spędzić wakacje i poznać ciekawych ludzi. Na przestrzeni lat festiwal ewoluował, oferując coraz to nowe atrakcje. Rok 2016 zapowiada się naprawdę obiecująco zarówno pod względem muzycznym, jak i kulturalnym. Co zobaczyć? Jak się przygotować do festiwalu? Pole namiotowe czy może hotel/mieszkanie? Na te pytania postaram się teraz odpowiedzieć.

Jeżeli chodzi o nocleg w czasie festiwalu, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: ile jesteśmy w stanie znieść? (kondycyjnie). Pole namiotowe nie zasypia nigdy. Trzeba się liczyć z faktem, że prawdopodobnie będziemy spali po 4h, zawsze ktoś będzie wracał z imprezy lub dopiero ją zaczynał. Po drugie, w przypadku gdyby pogoda bardzo dopisała, w namiocie można się usmażyć lub gdyby bardzo nie dopisała, może być trochę mokro. Jeżeli te dwie rzeczy nam nie przeszkadzają polecam wybrać camping, bo wrażenia są niezapomniane. Przez całą dobę coś się dzieje, gra muzyka, poznajemy dużo ciekawych ludzi i po powrocie z 10-godzinnego maratonu koncertowego można się bardzo szybko położyć spać. Poza tym pole namiotowe oferuje dostęp do pryszniców (wbrew krążącym legendom kąpiel odbywa się w ciepłej wodzie), punktu ładowania telefonów (plątanina przedłużaczy, masa ludzi pijących piwo i pilnujących swoich smartphonów), czy punktów gastronomicznych. Warunki są naprawdę bardzo dobre – sprawdziłam. Jeżeli jednak wolicie zaznać trochę więcej wygody pozostaje wynajęcie mieszkania. Transport z Gdyni na teren festiwalu jest dla posiadaczy wszystkich karnetów darmowy, a autobusy kursują wahadłowo. Nie ma więc, problemów z dotarciem na koncerty.

Kolejną ważną sprawą jest zabranie ze sobą odpowiednich rzeczy. Standardowy zestaw Open’erowicza, powinien składać się z porządnej pary butów (sandałki na koncertach się nie przydadzą, chyba że planujemy je oglądać siedząc spokojnie na trawie). Oprócz tego polecam zabrać ze sobą kapelusz, okulary i krem z filtrem, zwłaszcza gdy planujemy wybrać pole namiotowe (w przypadku upałów ciężko znaleźć zacienione miejsce). Dodatkowo warto wyposażyć się w kalosze (po ulewie, ziemia na terenie festiwalu zamienia się w bagno, któremu większość trampek niestety nie da rady) i kurtkę przeciwdeszczową, latarkę oraz tzw. nerkę. Torebka nie jest zbyt praktyczna podczas skakania na koncertach, poza tym i tak bardzo niewiele rzeczy można wnieść na teren samego festiwalu.

Ostatnie i chyba najważniejsze – jakie atrakcje oferuje tegoroczna edycja Open’er Festival? Przede wszystkim jest to kilkadziesiąt koncertów. Zagraniczne zespoły, które planuje zobaczyć w tym roku to The Last Shadow Puppets, Florence + The Machine (ona nigdy nie zawodzi), Tame Impala, PJ Harvey, Savages, Foals, Red Hot Chili Peppers, Beirut (obowiązkowo! bardzo wakacyjna muzyka), M83, Wiz Khalifa, Sigur Ros, Grimes, Pharrell, czy Kygo. Polski zestaw artystów również zapowiada się obiecująco. Należy tu wymienić wykonawców, takich jak Flirtini, Kamp!, Piotra Zioła (bardzo dobry debiut), Baasch, Maria Peszek, Rebeka, Sorry Boys, Rysy, Kortez, Dawid Podsiadło, Joga, Coldair, czy Spoken Love. Poza tym również w tym roku wystawiane będą sztuki teatralne (m.in. Ewelina Płacze, Zrób Siebie). Moim zdaniem, szczególnie ciekawie zapowiada się „Samotność pól bawełnianych” z grającym na żywo zespołem Natural Born Chillers. Uczestnicy Festiwalu będą mogli także obejrzeć wystawę tytułem nawiązującą do klasycznego techno „140 uderzeń na minutę”, porozmawiać o literaturze z Justyną Kopińską, Łukaszem Orbitowskim i Jackiem Hugo-Baderem oraz obejrzeć pokaz mody na Fashion Stage. W tym roku ma być również utworzona strefa sportu z boiskami do gry oraz strefą fitness – atrakcji więc nie zabraknie.

Open’er Festival (poza oczywistymi walorami artystyczno-kulturalnymi) jest przede wszystkim okazją by w aktywny i niezapomniany sposób spędzić wakacje oraz poznać interesujących ludzi, dlatego jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy warto jechać, odpowiedź brzmi – WARTO!

 13518209_1039458709441233_940161665_o

13522659_1039457389441365_1360649064_n