Hit sprzed lat

Hit sprzed lat "Młody las"

Kategoria: Film

Autor: Artur Bądkowski

Data publikacji: 2016-11-24

A a

Generalizując można powiedzieć, że kino odzwierciedla estetykę swoich czasów. Odkryje to każdy widz kina retro. To oczywiste. Ten wypad w przeszłość uświadamia nam ten fakt. Jednym z przebojów polskiego kina międzywojnia był film "Młody las" w reżyserii Jerzego Lejtesa. W głównych rolach wystąpili Kazimierz Junosza- Stępowski, Stefan Jaracz, Adam Brodzisz, Mieczysław Cybulski. Z tej listy współczesny miłośnik kina zapewne zna jedynie te dwie pierwsze postaci.

Fabuła filmu rozgrywa się podczas rewolucji 1905 r. Zaprezentowana w filmie historia tematyką przypomina "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego - represje w carskiej szkole, rusyfikacja, strajki szkolne. To kojarzymy. Gorzej pewnie dzisiaj z rewolucją 1905 r. Uwierzcie na słowo, że ten film odnosi się do tradycyjnego nurtu niepodległościowego. No cóż, powstał w 1934 r. to chyba wszystko wyjaśnia. Za rządów sanacji nie mogło być mowy o jakimś odstępstwie od tradycyjnego patriotyzmu. Paradoksalnie film podobał się podczas pokazów w Moskwie rok później ze względu na... krytykę caratu. Nie jest to kino sztampowe i pozytywnie wyróżniało się na tle innych. Jerzy Lejtes był jednym z najwybitniejszych reżyserów polskich tego okresu. Do zalet filmu należą zniuansowane postaci. W filmie zobaczymy polskiego ucznia-patriotę Jana Walczaka i zrusyfikowanych nauczycieli bojących się o swe posady. Negatywnie oczywiście przedstawiony jest carski aparat represji. Kluczowym momentem jest zmiana postawy polskiego gimnazjalisty Stefana Kiernickiego z posłusznego carowi poddanego w buntownika.

Ciekawe są losy aktorów i reżysera filmu. Mieczysław Cybulski był aktorem do wybuchu wojny. Walczył na Zachodzie, później pływał w marynarce handlowej. Wyemigrował do USA i w latach 60-tych kierował w Dallas cenioną restaurację Old Warsaw.

Adam Brodzisz w czasie wojny był m. in. kelnerem. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Do filmu nie wrócił. Ale był dyrektorem i aktorem w teatrze. W 1961 r. wyjechał wraz żoną na przedstawienia do USA i nie powrócił do Polski. Zajmowali się tam m.in. hodowlą szynszyli.

Kazimierz Junosza-Stępowski był jednym z najważniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Największą sławę przyniosła mu rola chirurga Rafała Wilczura w filmie "Znachor" i "Profesor Wilczur". Podczas wojny dyskusyjne było jego zachowanie. Grał w koncesjonowanym przez Niemców teatrze. Podobno jego zachowanie było podyktowane tym, że jego żona była kokainistką i aktor starał się zapewnić jej dostęp do narkotyku. W 1943 r. został on w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zastrzelony. Jedna z wersji mówi, że własnym ciałem zasłonił swoją żonę, która miała być zabita z wyroku sądu.

Stefan Jaracz w 1941 r. po aresztowaniu przez Gestapo znalazł się w obozie w Auschwitz. Zmarł w sierpniu 1945 r. na gruźlicę gardła.

Reżyser Józef Lejtes walczył w trakcie wojny. Wyemigrował do USA, gdzie kręcił filmy. Miał swój udział m.in. przy powstawaniu serialu Bonanza. Zmarł w 1983 r. w Santa Monica.

Niestety film nie zachował się w całości. Warto jednak wracać do "starego kina"
szczególnie do tych filmów, które wyróżniają się artystycznie. Takim na pewno jest "Młody las".

mody las2

Rok produkcji:1934
Premiera:22 XII 1934
Czas trwania:71 min
Reżyseria:Józef Lejtes
Scenariusz:Jan Adolf Hertz, Anatol Stern, Józef Lejtes
Zdjęcia:Albert Wywerka
Obsada:Kazimierz Junosza-Stępowski [profesor Pakotin], Bogusław Samborski [dyrektor Starogrenadzki], Maria Bogda [Wanda Lityńska], Adam Brodzisz [Stefan Kiernicki], Stefan Jaracz [ojciec Stefana], Mieczysław Cybulski [Jan Walczak], Witold Zacharewicz [Majewski], Michał Znicz [profesor francuskiego], Władysław Walter [woźny], Alina Halska [Zofia Strońska], Antoni Bednarczyk [profesor w gimnazjum], Kazimierz Korwin-Pawłowski [Pszczółkowski], Wiktor Biegański [Żewakow]
Muzyka:Roman Palester, Marian Neuteich
Scenografia:Jacek Rotmil, Stefan Norris
Produkcja:Libkow-Film
Kierownictwo produkcji :Marek Libkow
Nagrody:Sowiecki Festiwal Filmowy w Moskwie (ZSRR) 1935: wyróżnienie za kreacje aktorskie dla całego zespołu.

mody las

Zdjęcia: Filmoteka Narodowa