Laureaci 20. edycji OFF CINEMA

Laureaci 20. edycji OFF CINEMA

Kategoria: Film

Autor: Magdalena Kopeć

Data publikacji: 2017-03-22

A a


 Tym, czym Poznań z pewnością może się poszczycić, to Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Festiwal odbywa się od 1997 roku, zatem w październiku odbędzie się już 21. edycja. Jak nazwa wskazuje – uczestnikami mogą być reżyserzy nie tylko z kraju, ale i ze świata.

W Kinie Pałacowym, w każdy poniedziałek o godzinie dziewiętnastej odbywa się Klub Krótkiego Kina – w ramach tegoż zaprezentowano widzom laureatów ubiegłej edycji OFF CINEMA. 

Złoty Zamek, czyli miejsce pierwsze, jury przyznało Emi Buchwald i filmowi ''Nauka''. To dwudziestominutowy obraz przedstawiający dwa różne bieguny – wizerunek świata dziecięcego i tego widzianymi oczyma dorosłych. Reżyser wykorzystała wiersz Tuwima aby oprzeć na nim cały scenariusz, jak się okazało pod koniec – dosyć przewrotny.

Srebrny Zamek powędrował do Vity Marii Drygas z filmem ''Piano''. Czterdziestominutowa fabuła skupia się na tragicznych wydarzeniach ukraińskiego Majdanu. Bohaterem jest tak naprawdę... pianino – symbol zjednoczenia narodowego i nadziei na wyzwolenie, na wolność. Poważnemu tematowi wojny towarzyszy tło skomponowane z muzyki wydobywającej się spod biało-czarnych klawiszy.

Brązowy Zamek trafił w ręce Zofii Kowalewskiej – reżyser ''Więzi''. W osiemnastominutowej produkcji poznajemy parę starszych osób próbujących odbudować zniszczone rozstaniem relacje. Widzimy także dwójkę staruszków, która pomimo nieustannych zgryźliwości, nadal darzy siebie głębokim, wyrozumiałym uczuciem.

Transmisja krótkich filmów dokumentalnych z 20. edycji OFF CINEMA była świetną okazją na nadrobienie festiwalowych zaległości. Z niecierpliwością czekamy na kolejną już, październikową odsłonę tej imprezy.