Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Kategoria: Gra

Autor: Szymon Kawała

Data publikacji: 2013-10-03

A a

Nowa gra studia Rockstar znanego z takich gier komputerowych jak Red Dead Redemption czy L.A. Noire była z pewnością jedną z najbardziej wyczekiwanych premier w tym roku .Seria GTA zdobyła uznanie milionów graczy na całym świecie dzięki swej grywalności, niepowtarzalnej atmosferze i wartkiej akcji. Piąta gra z serii, wydana na peceta, X-boxa i PS3 nie mogła być w tym przypadku wyjątkiem. Akcji i strzelanin rodem z  Serious Sama nie brakuje, aczkolwiek jest to coś więcej niż zwykła nawalanka. Każdy szczegół miasta Los Santos (które zastąpiło trzy miasta z San Andreas) został dopieszczony w każdym calu (przedmieścia biedoty, piękne wille przy nadmorskiej plaży pełnej opalających się mieszkańców tej miejscowości, brudne magazyny dzielnicy przemysłowej pełne bezdomnych czy centra biznesowe i wieżowce w pełnej krasie, a więc grafika powinna zachęcić nawet najbardziej wymagających graczy). Oprócz napadów i porwań czekają na nas takie rozrywki jak chodzenie do kina, inwestycje giełdowe, zakupy, uprawianie sportów czy spotkania z kumplami.  Duża ilość cutscenek umila niezwykle rozgrywkę i wprowadza nas w fabułę, która wygląda co najmniej jak skomplikowany film akcji. Wcielamy się w trzech głównych bohaterów: Michael to były kryminalista, upozorował swoją śmierć i zaszył się w Los Santos, gdzie wciąż narzeka na żonę , leniwego syna i głupawą córkę. Jego historię zaczynamy poznawać od samego początku. Następny z kolei Franklin, to czarnoskóry chłopak, który przy pomocy siłowych argumentów oraz psa próbuje zarobić na lepsze życie. Ostatni,  Trevor produkuje metamfetaminę i handluje bronią. Kiedyś był wojskowym, teraz jest wzorcowym psychopatą. Każdego z nich dzieli wiele, lecz mają jeden wspólny cel – zdobyć forsę. W dowolnej chwili możemy wybrać któregoś z tej trójki i pozwiedzać nim Los Santos, po ukończeniu wstępu cały świat gry jest dla nas otwarty.

Nasza przygoda rozpoczyna się niczym rasowy film akcji. Trzech facetów z bronią napada na bank. Pakują zakładników do schowka i podkładają ładunki wybuchowe by otworzyć sejf. Szybko pakują gotówkę, niby wszystko według planu, ale pojawia się ochroniarz, którego trzeba załatwić. Potem akcja się jeszcze bardziej komplikuje…  Po brawurowej ucieczce i zasadzce policji przeżywa tylko jeden z początkowej czwórki (trzech napadających + kierowca) – Michael.

Tu akcja się urywa i stajemy się świadkami rozmowy naszego gangstera z psychoterapeutą. Dowiadujemy się, że upłynęło sporo czasu od skoku na bank, a Michael jest rozgoryczoną głową rodziny, która narzeka na swe pociechy i puszczalską żonę. Po zakończeniu sesji, wychodzi i siada na ławce. Po chwili zaczepia go dwóch czarnoskórych chłopaków. Chcą się dowiedzieć gdzie się znajduje „Bertold Beach House”. Jednym z tych chłopaków jest  nasz następny bohater Franklin, którego poznajemy, kiedy  kradnie auta. To tyle na temat fabuły, więcej spoilerów nie potrzeba. Przejście tej gry z uwzględnieniem setek zadań pobocznych i wyżej wspomnianych rozrywek może zająć nam setki godzin. Trzeba przyznać, że jeżeli lubicie wyraziste, dosadne dialogi, wielowątkową fabułę i ciągłą akcję to najnowszy produkt firmy Rockstar przypadnie wam do gustu. W pełni zasłużenie otrzymał oznaczenie pegi 18+ za wulgaryzmy, przemoc, użycie narkotyków i podteksty seksualne, dlatego lepiej nie uwzględniajcie go jako prezentu dla swoich pociech. To co napadacie „z głową”, czy „na pałę”?

Jeszcze słowo na koniec i post scriptum w jednym. Jako oddzielny projekt ruszyło „GTA online” czyli GTA 5 w wersji multiplayer. Posiadacze wersji pudełkowej otrzymają je za darmo, wystarczy pobrać ze strony Rockstara odpowiednią łatkę. Możliwość gry w Multi w Polsce pojawiła się 1 października. O godz. 1300 otworzono pierwsze serwery. Na razie występuje wiele problemów z połączeniem i Bugów, lecz podobno sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych kilku dni. Życzę miłego grania!