Poznań Game Arena 2013 - raj dla każdego no-life'a

Poznań Game Arena 2013 - raj dla każdego no-life'a

Kategoria: Gra

Autor: Szymon Kawała

Data publikacji: 2013-10-22

A a


18 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja Poznań Game Arena. Impreza ta przyciągnęła w poprzedniej edycji ponad 35 tys. osób, a w tym roku z pewnością odwiedziło ją jeszcze więcej ludzi zainteresowanych nowościami na rynku gier komputerowych. Swoje stanowiska  miały firmy produkujące sprzęt komputerowy m.in.: Crytek, Cooler Master, SteelSeries, ASUS, Intel, a także producenci gier ze swoimi najnowszymi i najpopularniejszymi produktami.

18X2013 - tzw. PGA VIP DAY,  podczas którego można było dosyć swobodnie poruszać się po terenie i porozmawiać z developerami. Mimo biletów po 100 zł każdy, znalazło się wielu chętnych, gdyż wartość gier i różnych prezentów od wydawców szybko mogła zwrócić  z nawiązką koszt biletu, a możliwość obejrzenia całej imprezy bez wielotysięcznych tłumów to co najmniej propozycja warta przemyślenia.

19-20X2013 - to właśnie w tych dniach było najwięcej atrakcji. Spora część odwiedzających skierowała się do pawilonów 7,7a i 8. Odbywały się  tam różnorakie konkursy, prezentacje sprzętu komputerowego, mecze i turnieje gier ,a w pawilonie 8 można było wsłuchać się w debaty dotyczące przyszłości cyberrozrywki.  Po terenie przechadzali się ludzie zgłoszeni do konkursu cosplayów (przyznaję, że niektóre były niezwykle ambitne).

CDP.pl postanowiło uraczyć nas w tym roku 120 tysiącami gier i filmów za darmo! Pomysł piękny, lecz wykonanie marne. Wielka kolejka, wyrywanie sobie z rąk co lepszych tytułów i ludzie wynoszący naręcza pudełek…

Wchodząc do pawilonu 7a zauważyłem wielkie skupisko ludzi stłoczonych wokół telebimu by oglądać mecz Lol-a (H2K zwyciężyło). To uświadomiło mi pewne zjawisko…

Zauważyć można ciągły wzrost popularności gier MMO w szczególności pochodnych DotA takich jak League of Legends czy Smite. Zwłaszcza pierwsza z wymienionych pozycji wydaje się wciąż rozrastać. Stanowisko Riot Games, pomimo że odwiedziło PGA po raz pierwszy, było bez przerwy oblegane przez graczy, którzy byli gotowi odpowiadać na nawet najbardziej szczegółowe pytania dotyczące bohaterów i fabuły popularnego LoL-a, by wygrać przynajmniej pomarańczę z twarzą Gangplanka, jednego z bohaterów League. Tłum nie malał nawet gdy brakowało już podarków. Takowy owoc cytrusowy dostałem i ja  (zamieszczam jego zdjęcia).

Trzeba przyznać, że pomysł niezły, a to nie wszystko z oferty nagród, które można było wygrać. Mistrzostwa Lol-a zorganizowane przez PvP.net przyciągnęły naprawdę dużo ludzi,  zdobycie miejsca siedzącego graniczyło z cudem, a obejrzenie meczu zwisając z poręczy było uznawane za i tak wyjątkowe szczęście. To samo było z wcześniejszymi rozgrywkamii znanych polskich drużyn.

Mistrzostwa DotA 2 zrzeszały mniej drużyn i odbyły się w niedzielę, lecz  nie znaczy to ,że nikt ich nie oglądał, w końcu stawką były nowoczesne klawiatury Durandal Ultimate, słuchawki lub myszki.

Oprócz wyżej wymienionych gier odbył się turniej World of Tanks, czyli popularnego WoTa pod patronatem Gazety Wyborczej. Nie sądziłem, że spotka się z takim zainteresowaniem. Oprócz czołgów można tam było także przetestować Oculus Rift- okulary przenoszące w cyfrowy świat.

Myślę, że tyle wystarczy by zachęcić czytelników do odwiedzenia tej jakże interesującej imprezy, organizacja była naprawdę na wysokim poziomie ,może czasem połączenie internetowe odmawiało posłuszeństwa podczas rozgrywek, lecz takie problemy były szybko rozwiązywane. Zapraszam za rok i polecam.