Cisza przed wichrami północy.

Cisza przed wichrami północy.

Kategoria: Literatura

Autor: Filip Jakubowski

Data publikacji: 2016-12-22

A a

 

“Gra o Tron” przycupnęła czekając na swoją chwilę. Raz po raz dochodzą plotki z planu, elektryzując fanów debatujących [UWAGA - TU I DALEJ SPOJLERY], czy Jon Snow będzie sojusznikiem Daenerys, no przecież widziano go na planie w Tyrionem. Na razie zmniejszyło się powszechne parcie na zeswatanie Jona z Daenerys, bo z kuzynką to nie bardzo, choć znawcy “Pieśni lodu i ognia” wiedzą, że w “smoczym rodzie” nie takie rzeczy się działy. Widziałem całkiem niedawno “wielki wyciek” ze streszczeniem fabuły siódmego sezonu, choć jak to przy tego typu tekstach nigdy nie ma pewności, na ile jest wiarygodny. W każdym razie (JESZCZE WIĘKSZY SPOJLER), Jon ma mieć z popularnie zwaną Danką w nadchodzącym sezonie płomienny romans. To tylko przykład tego, ile tam ciekawych rzeczy da się wyszukać. Chętni znajdą ten wyciek bez problemu.Te przebłyski wydają się jednak tylko marginesem głównej debaty popkulturowej, gdy Netflix z jesienną ofensywą serialową staje sie liderem segmentu fantastycznego (“Luke Cage”, “Stranger Things”), choć HBO z “Westworld” nie ustępuje pola.

gra-o-tron_george-r-r-martin-99902001252_978-83-7506-830-6_600

Rozdanie Emmy we wrześniu przypomniało jednak, że liczy się tylko jeden serial.
Wystarczy wejść głębiej w świat miłośników sagi i serialu, żeby odkryć jak bardzo cisza w obozie “Gry o Tron” jest ciszą przez burzą, a w zasadzie przed “Wichrami północy”. Fani sagi przez cały szósty sezon drżeli przez każdym odcinkiem, bo po raz pierwszy nie wiedzieli co się stanie. Mogą udawać cwaniaków mówiąc, że równanie L+R=J krążyło po forach od dawna (Jon Snow to syn Lyanny Stark i Rhaegara Targaryena), ale jednak z zapartym tchem śledzili podróże w czasie Brana. Teoretycznie, pozostałe rozstrzygnięcia,w tym wielka bitwa pod Winterfell (Bitwa Bękartów) czy smocza interwencja przy oblężeniu Meereen były też do przewidzenia, ale to już kwestia ograniczonej liczby możliwości przy rozstrzyganiu wątków.

starcie-krolow_george-r-r-martin-99903750336_978-83-7506-995-2_600

Czekamy więc na dwie burze. Pierwsza to przedostatni, niestety krótszy, sezon “Gry o Tron”, który pojawi się późną wiosną. Druga burza to wywołane “Wichry północy”, czyli kolejna książkowa odsłona “Pieśni lodu i ognia”. Pierwsza burza jest już powoli dawkowana przez HBO, pojawiają się fotosy z planu, jakieś teasery, tylko czekać trailera siódmego sezonu. Machina komercyjnego nakręcania atmosfery idzie pełną parą. Z drugą jest większy problem.

 6395_99904426395

1481_99905121481

George R.R. Martin bywa ekscentryczny i nieprzewidywalny, co pisarzowi wszak uchodzi. Najwięcej informacji kolejnych tomów sagi (świętującej w tym roku dwudziestolecie wydania pierwszego tomu - “Gry o tron”) pochodzi z jego autorskiej strony. Nazwał ją uroczo “nieblogiem” (http://grrm.livejournal.com/) i prowadzi na zapomnianej przez świat stronie livejournal. Tam można śledzić “wypuszczone” przez niego fragmenty kolejnego tomu i dowiadywać się co też słychać u naszego seryjnego mordercy ulubionych bohaterów. Fragmenty częściowo zresztą pokrywają się z tym, co widzieliśmy w szóstym sezonie serialu.

0542_99905680542

 

Ile jeszcze “Gra o Tron” będzie rządzić naszymi komputerami i postami? Co najmniej dwa lata, bo tyle ma trwać saga w HBO. Pogłoski o ewentualnych sequelach (lub prequelach czy - nowe słowo - sidequelach) na razie nie zostały potwierdzone, ale raczej nie przyciągną podobnej widowni. Wcześniej czy później charakterystyczna dla czołówki melodia ustąpi miejsca kolejnemu fenomenowi popkultury, oby będącemu w stanie wejść na podobny poziom. Amerykańskie stacje mogą gwarantować jedno - będą na pewno się o to starać, bo zyski są niebagatelne.

 taniec ab