Co czytać, czyli klęska urodzaju

Co czytać, czyli klęska urodzaju

Kategoria: Literatura

Autor: Artur Bądkowski

Data publikacji: 2015-03-16

A a

Co czytać oto jest pytanie? Wydawcy i dystrybutorzy prześcigają się w promocji nowych tytułów. Każdy czytelnik bombardowany jest informacjami o nowościach. Jak się odnaleźć w tym gąszczu i nie oszaleć? Nie jest to lista książek polecanych, które "warto" przeczytać. Co więcej nie wszystkie się nie czyta. Niektóre książki nie są podobno książkami . Nie jest moim zamiarem załamywanie rąk nad upadkiem czytelnictwa czy nachalnym marketingiem ani też określanie, że ta książka jest wartościowa, a ta to wytwór marketingowy. Księgarnie i rynek księgarski traktuję raczej jako fascynującą przestrzeń, która rządzi się swoimi prawami. Można zaobserwować np. że jest wiele tytułów bardzo negatywnie komentowanych w Sieci, które jednocześnie stają się bestsellerami.  No cóż, o gustach się nie dyskutuje, a nikt nie chce uchodzić za ignoranta i bezguście. Poza tym łatwiej w Internecie krytykować. Wystarczy stwierdzić, że internauci hejtują, a księgarze na tych samych tytułach odnotowują rekordy sprzedaży. To subiektywny przegląd publikacji, które znaleźć można na półkach w księgarniach i w mniejszym lub większym stopniu przykuwają uwagę. Nie zamierzam polecać ani odradzać. Każdy sam musi ocenić, czy warto było po daną książkę sięgnąć. Staram się być tutaj bezstronnym obserwatorem.            

Ostatnio niezłego zamieszania wśród miłośników książek w Polsce narobiła Kanadyjka Keri Smith, a właściwie jej polscy wydawcy. Autorka "Zniszcz ten dziennik" i "To nie książka" stawia sobie za cel zainspirowanie czytelników  do kreatywności. Jest ona także rysownikiem. Książki reklamowane jako światowe bestsellery i w Polsce znalazły swoich zwolenników, ale też zajadłych przeciwników. Jedyną pewnie sensowną radą pozostanie osobiste wyrobienie sobie zdania na ich temat. Truizmem jest stwierdzenie, że nie ma książki, która podoba się wszystkim. Zwolennicy podkreślają, że proponowane zadania rzeczywiście wciągają, powodują zrywanie ze schematami. Nie ma mowy tutaj o czytaniu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Keri Smith zaprasza do interakcji. Niszczenie, destrukcja książki ma właśnie przynieść obudzenie uśpionej kreatywności. Na czym polegają zadania? Te najmniej inwazyjne dla książki to np. suszenie liści między kartkami książki, nadanie włąsnej numeracji. Te bardziej "drastyczne" to np. rozlewanie kawy kartkach, dziurawienie ołówkiem zrzucanie z wysokości, opluwanie  itp. Przeciwnicy twierdzą, że popularność "Zniszcz ten dziennik" i "To nie jest książka" jest wynikiem działań marketingowych, a nie rzeczywistej wartości książki, której nawet odmawiają bycia książką. Widać wyraźnie, że linia podziału w dużym stopniu wynika z podejścia do literatury i czytelnictwa. Dla jednych Keri Smith w "Zniszcz ten dziennik" i "To nie książka" proponuje zadania, które są niepoważne, podważają szacunek do pisanego, drukowanego słowa.  Niewątpliwie mamy tu do czynienia z sukcesem wydawniczym trudnym do oceny z literackiego punktu widzenia.       

http://elsynor.pl/ksiazka/zniszcz_ten_dziennik_kreatywna_destrukcja_bpz/56548

http://elsynor.pl/ksiazka/to_nie_ksiazka/57215

 

Co by nie pisać, co by nie mówić, wszędzie natknąć się można na książki E.L. James czyli Eriki Leny Mitchell autorki  Pięćdziesięciu twarzy Greya (Fifty Shades of Grey),Ciemniejszej strony Greya (Fifty Shades Darker) i Nowego oblicza Greya (Fifty Shades Freed). Autorka zainspirowana sagą "Zmierzch" Stephenie Meyer (któż nie słyszał o sadze o wampirach, na którą składają się: "Zmierzch", "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie", "Przed świtem" i ich ekranizacjach) stworzyła trylogię erotyczną czy pornograficzną dla kobiet. Sukces powieści wykorzystali twórcy ekranizacji "Pięćdziesięciu twarzy Greya" w reżyserii Sam Taylor-Johnson. Pojawiły się także wersje teatralne inspirowane książką. Książki E.L. James wywołują skrajne emocje. Czytelniczki z zapartym tchem poznają losy perwersyjnego romansu Anastasii Steele z tytułowym Christianem Greyem, a krytycy zgodnie oceniają książkę jako gniot pierwszej wody. W każdym razie trudno nie zauważyć wpływu trylogii na popkulturę, a emocje i skrajne opinie powodują, że trudno się będzie opędzić od kolejnych wznowień, ekranizacji, przeróbek itp.    

http://elsynor.pl/ksiazka/piecdziesiat_twarzy_greya/46394

http://elsynor.pl/ksiazka/ciemniejsza_strona_greya/46391

http://elsynor.pl/ksiazka/nowe_oblicze_greya/46497         

A teraz czas na książkę, która na pewno zainteresuje osoby pasjonujące się bezwzględnym światem polityki. Chodzi o książkę "House of Cards" Michael'a Dobbs'a, która zainspirowała twórców bardzo popularnego serialu pod tym samym tytułem. W tym przypadku mamy do czynienia z sukcesem ekranizacji, która zyskała fenomenalną popularność. Ciekawe czy literacki pierwowzór Fracis'a Underwood'a czyli Francis Urquhuart przypadnie do gustu fanom serialu? Na 100% będzie miał twarz Kevin'a Spacey'a. "House of Cards" to powieść z gatunku political fiction, w której główny bohater prowadzi zakulisowe intrygi w kongresie. Michael Dobbs poznał świat polityki od podszewki, gdy był czynnym politykiem brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Trudno o bardziej kompetentnego autora w tej dziedzinie. Pytanie tylko, czy chcemy pozbywać się złudzeń co do polityki.        

http://elsynor.pl/ksiazka/house_of_cards_ograc_krola/177512

Kolejną książkę również można polecić osobom zainteresowanym współczesnością, szczególnie kwestiami militarnymi. Chodzi o autobiograficzną książkę Chrisa Kyle pt. "Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii". Autor był  jednym z najskuteczniejszych snajperów służących w słynnych Navy SEAL'S. Dla polskiego czytelnika szczególnie ciekawe będą polskie wątki wspomnień Amerykanina, który w Iraku poznał żołnierzy z jednostki GROM. I w tym przypadku możemy skonfrontować nasze wyobrażenia z ekranizacją, którą wyreżyserował Clint Eastwood.

http://elsynor.pl/ksiazka/snajper_historia_najniebezpieczniejszego_snajpera_w_dziejach_amerykanskiej_armii_wydanie_filmowe/132844

Czytelnicy twardo stąpający po ziemi i interesujący się aktualną sytuacją na świecie nie przejdą obojętnie obok książki Jurija Felsztinskiego i Michaiła Stanczewa "Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę". Autorzy opisując kulisy wydarzeń próbują przewidzieć kolejne możliwe scenariusze. Można z ich analizą polemizować, ale trudno przejść nad nią do porządku dziennego, tym bardziej, że tematyka jest świeża i można weryfikować swój odbiór wydarzeń za naszą wschodnią granicą.      

http://elsynor.pl/ksiazka/trzecia_wojna_swiatowa_bitwa_o_ukraine/57002

Jeśli nie macie już dość wielkiej polityki, konfliktów międzynarodowych itp.  to na pewno sięgniecie z zainteresowaniem po książkę Toma Clancy'ego i Marka Greaney'a pt. "Zwierzchnik". Niedawno zmarły mistrz powieści sensacyjnej i thrillera politycznego napisał powieść świadczącą albo o jego wyjątkowej przenikliwości albo o zdolnościach profetycznych. Clancy stworzył fabułę, której wątki rozgrywające się jeszcze w czasach zimnej wojny, splatają się ze  współczesnymi. W ostatniej powieści Amerykanina autorytarna Rosja pod rządami prezydenta Walerego Wołodina atakuje Ukrainę. Political Fiction spod pióra Toma Clancy na naszych oczach zdaje się faktem? Na pewno książka spodoba się miłośnikom cyklu o Jack'u  Ryan'ie.            

http://elsynor.pl/ksiazka/zwierzchnik/55822

Do bestsellerów zaliczyć też można debiutancką powieść znanej dziennikarki Małgorzaty Halber pt. "Najgorszy człowiek na świecie". Jest to opowieść o zmaganiu się z nałogami głównej bohaterki, ale można też potraktować szerzej jako powieść o problemach współczesnych 20-30 - latków. Jest to książka w jakimś stopniu autobiograficzna, gdyż autorka sama zmaga się z alkoholizmem. Nie jest to literatura lekka, łatwa i przyjemna, ale skłania do refleksji nad problemem uzależnień i wyzwań stojących przed współczesnymi Polakami.        

http://elsynor.pl/ksiazka/najgorszy_czlowiek_na_swiecie_znak/56870     

Kolejna książka jest reportażem amerykańskiego dziennikarza laureata Nagrody Pulitzera Charlie LeDuff'a pt. "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki". Autor opisując współczesne Detroit opisuje co się stało z American Dream. Jest to reportaż o prawdziwym, współczesnym amerykańskim mieście, które przeżywa kryzys, a kiedyś uchodziło za jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków w USA. Opis miasta jest pretekstem do zastanowienia się nad kondycją współczesnych Stanów Zjednoczonych.  

http://elsynor.pl/ksiazka/detroit_sekcja_zwlok_ameryki/138368         

 Od premiery książki Olgi Tokarczuk pt. "Księgi Jakubowe" minęło już trochę czasu, ale ta imponująca książka, nad którą pisarka pracowała 6 lat jest nadal widoczna w księgarniach. Jest to powieść rozgrywająca się w polskich realiach połowy XVIII w. Jednym z bohaterów tej  wielowątkowej powieści jest Jakub Frank charyzmatyczny żydowski reformator religijny. "Księgi Jakubowe" są powieścią o przeszłości i przywołują zapomnianą postać żydowskiego reformatora.        

http://elsynor.pl/ksiazka/ksiegi_jakubowe/55380 

 Niedawno obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” , dlatego warto zauważyć nową publikację Szymona Nowaka poświęconą "Dziewczynom wyklętym". Wieloletnie zakłamywanie historii najnowszej spowodowało, że żołnierze podziemia niepodległościowego są mało znani Polakom. Jeszcze długo publikacje im poświęcone będą nadrabianiem straconego czasu i będą miały często charakter pionierski. Tym bardziej dotyczy to przywracania pamięci "Dziewczyn wyklętych", wśród których są takie postaci jak Danuta Siedzikówna - "Inka".            

A teraz coś dla miłośników fantasy, science fiction i pióra George R. R. Martin'a, autora licznych powieści i opowiadań, którego saga "Pieśń Lodu i Ognia", na którą składają się: "Gra o tron", "Starcie królów", "Nawałnica mieczy", "Uczta dla wron" oraz "Taniec ze smokami" znana jest także z popularnego serialu i różnego rodzaju gier. Na półkach księgarskich nadal wrażenie robi pięknie wydana książka Georga R.R Martin'a "Świat Lodu i Ognia.", która zawiera niepublikowane wcześniej opowiadania. Zaletą książki są piękne ilustracje i bardzo staranny druk. Jest to niewątpliwa gratka dla fanów sagi.    

http://elsynor.pl/ksiazka/gra_o_tron_filmowa/31928

http://elsynor.pl/ksiazka/starcie_krolow_filmowa/41840

http://elsynor.pl/ksiazka/nawalnica_mieczy_krew_i_zloto_filmowa_miekka_oprawa/53104  

http://elsynor.pl/ksiazka/swiat_lodu_i_ognia/56312

 W prezentowanym tu przeglądzie książek nie powinno zabraknąć także tytułów dla dzieci i młodzieży. Po książkę "Charlie i fabryka czekolady" Roald'a Dahl'a sięgną pewnie i smakosze czekolady i miłośnicy filmów Tima Burtona. O książce tej pozytywnie wypowiadają się osoby w różnym wieku więc może warto dać jej szansę. Kolejna propozycja, która może przypaść do gustu młodym czytelnikom, to książki autorstwa Neli: "10 niesamowitych przygód Neli"; "Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane"; "Nela i tajemnice świata". Książki te są znakomicie wydane. Świetna szata graficzna publikacji firmowanych przez National Geogrphic jest znakiem firmowym. Warto spróbować, czy dzieci i młodzież po lekturze tych książek chwycą bakcyla czytania i ....podróżowania.     

http://elsynor.pl/ksiazka/charlie_i_fabryka_czekolady/134442

http://elsynor.pl/ksiazka/nela_na_3_kontynentach_ot/131145

http://elsynor.pl/ksiazka/nela_i_tajemnice_swiata_ot/136906          

Półki księgarskie uginają się pod tonami mniej lub bardziej ciekawych propozycji. Nic, tylko wyciągać portfele i kupować. Niestety ceny i możliwości finansowe stanowią często trudną do przebrnięcia barierę. Rozwiązaniem pozostaje chwila cierpliwości i biblioteki, a ceny nie będą problemem. Inną kwestią pozostaje umiejętność wyboru wartościowych książek. Niestety nie wszystkie nowości są warte uwagi. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomocny będzie ten przegląd.