„Witelo Mag” – naukowiec i wojownik

„Witelo Mag” – naukowiec i wojownik

Kategoria: Literatura

Autor: Szymon Kawała

Data publikacji: 2014-12-09

A a

Sięgając po książkę Andrzeja Nowakowskiego pt. „Witelo Mag” przypomniał mi się cykl  „Gwiazda Wenus”, który nie przypadł mi do gustu. Okazało się, że w tym przypadku mam do czynienia z naprawdę porządną fantastyką. Otrzymałem utwór spójny, o dobrze poprowadzonej akcji, wciągający i klimatyczny. Przyznaję, że jak zacząłem to nie mogłem przerwać, musiałem przeczytać do końca.

Autor jest nauczycielem - polonistą, zainteresowanym szczególnie historią średniowiecznej Europy, która inspiruje go do tworzenia literatury opartej na tych wątkach. W książce "Witelo Mag" przedstawia dzieciństwo i młodość naukowca, którego droga życiowa prowadzi na dwór księcia Probusa, Jako dorosły człowiek zajmował się matematyką, fizyką a nawet psychologią, ale zasłynął dziełem "Optyka", które sprawiło, że stał się nieśmiertelny. 

Co czyni tę książkę wartą polecenia? Przede wszystkim lekki styl narracji. Nie ma w nim zbyt wielu anachronizmów, przejrzyście i z kunsztem przedstawione krajobrazy, wydarzenia, pojedynki, i bitwy. Poza tym  umiar w łączeniu postaci historycznych i elementów fantastycznych. Żmij, który spogląda na nas z okładki książki, ma wpływ na losy bohatera. Nie zdradzę Wam kim on jest i jaką rolę odegra - dzięki niemu do powieści trafia wiele magii. Oprócz tego spotykamy się z kartami pradawnej księgi poszukiwanej przez templariuszy, która potrafi zmienić oblicze świata. Pozostałe fantastyczne momenty wynajdziecie sami, pomiędzy spotkaniami Witelona z postaciami historycznymi m.in. ze św. Tomaszem z Akwinu, św. Bonawenturą czy biskupem Wilhelmem z Moerbecke. Całości dopełnia klimat epoki, uzyskany może dzięki stereotypowemu przedstawieniu Kościoła i Świętego Oficjum czyli Inkwizycji, ale pozwalający wczuć się w ducha epoki podczas lektury powieści. Uważam, że główni bohaterowie - Witelo i  jego  przyjaciel rycerz  Bogumił nie należą do stereotypowych ludzi średniowiecza.

Widzimy tu pozytywnie przedstawione polskie rycerstwo, które szybko uczy się w boju nowych technik walki, jest zdyscyplinowane i pełne fantazji. Polacy ukazani są tu jako wyraziści ludzie, których trzeba cenić. Przyznam, że  Bogumił, który będzie nam towarzyszył przez większość literackiej podróży, to ideał średniowiecznego wojownika. Jest twardy w walce lecz także niezwykle pogodny, przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Podobnie tytułowy Witelo, mający niewiele wspólnego z kapłanem, jest podróżnikiem i naukowcem. Wykorzystuje swój rozum i umiejętności by przeżyć i zdobywać wiedzę. Mimochodem staje się najlepszy we wszystkim. Gdziekolwiek pójdzie, zdobywa szacunek zarówno uczonych jak i rzezimieszków. W tym wszystkim nie obrasta jednak w piórka i wciąż szuka materiałów do swego opus vitae - pracy naukowej o optyce..

Mogę polecić tę książkę każdemu wielbicielowi fantastyki, jak i komuś kto szuka przyjemnej i lekkiej lektury.

 

Andrzej Nowakowski, Witelo Mag, Gdańsk: Wydawnictwo Oskar, 2014 

ISBN: 978-83-63709-89-1

Stron:319