"Wyrwana z piekła" - zapowiedź premiery i spotkania promocyjnego

Kategoria: Literatura

Autor: Artur Bądkowski

Data publikacji: 2014-09-04

A a

Zapowiada się gratka dla osób zainteresowanych historią najnowszą pokazaną przez pryzmat interesujących osobistych losów zwykłych ludzi. Jeszcze raz okazuje się, że życie pisze najciekawsze scenariusze. Oto informacje wydawnicze o książce "Wyrwana z piekła" pióra Edmunda Szczesiaka. Książka 8 września br. będzie miała premierę.

Wyrwana z piekła Edmunda Szczesiaka (Wydawnictwo Oskar) to opis losów Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej, której historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmowy. Mowa o Kaszubce, na której życie wielokrotnie oddziaływała wielka polityka. W trakcie II wojny światowej Gertruda wyszła za mąż za niemieckiego oficera. Powodowana panicznym strachem przed Armią Czerwoną, która przez to mogła uznać ją za kolaborantkę, próbowała uciec przed zbliżającym się frontem przez Gdynię. Niestety, została zatrzymana i wraz z Sowietami odbyła cały szlak bojowy, aż do Berlina. Po pewnym czasie chciała wrócić w rodzinne strony, ale nie było jej to dane – po raz drugi została uprowadzona przez czerwonoarmistów i trafiła z nimi do „sowieckiego raju”. Traktowana jako „trofiejna”, osiadła w Archangielsku i spędziła aż 53 lata na obcej ziemi, najpierw w ZSRR, potem w Rosji. Wyrwana z piekła opowiada o jej powrocie na Kaszuby w 1998 roku i kolejnych latach pobytu w Polsce. W 1999 roku ukazała się pierwsza książka o losach Gertrudy – Porwana.

 

wyrwana

 Informacje o autorze - Edmund Szczesiak, gdański reportażysta, jest autorem czternastu książek, m.in.: „A może lubi pan walkę” (1979), „Znachor w bloku” (1987), „Wyspa jak marzenie” (1996), „Mała odyseja. Śladami Remusa” 1996), „Jasnowidz z Człuchowa” (1999), „Okno na wolność” (2005), „My, podziemni” (2006).

Promocja książki będzie miała niecodzienną oprawę:

8 września w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu 90. urodzin pani Klary Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej – mieszkanki Borowego Młyna, która w 1945 roku została porwana przez Rosjan i dopiero po 53 latach wróciła z Archangielska do rodzinnej wsi – głównie staraniem Benedykta Reszki, krewnego jej męża i Zyty Jutrzenka Trzebiatowskiej, bratowej. Dzięki zabiegom wielu ludzi dobrej woli w krótkim czasie odzyskała utracone obywatelstwo polskie, dzięki czemu mogła pozostać w ojczyźnie. Od 16 maja 2008 roku przebywa w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Lęborku. Laudację na cześć Jubilatki wygłosi Benedykt Reszka. Spotkanie urodzinowe będzie połączone z promocją książki Edmunda Szczesiaka, Wyrwana z piekła, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Oskar, i przedstawia dramatyczne losy Jubilatki. Opisuje ona jej pobyt w Związku Radzieckim, powrót na Kaszuby w 1998 roku i kolejne lata, spędzone już w Polsce.

Wyrwana z piekła

Edmund Szczesiak
Objętość: 164 strony
premiera: 8 września 2014
ISBN - 978-8363709-85-3