Balet  japońskich szermierzy - relacja z występu „Kamui + Mika Kobayashi”

Balet japońskich szermierzy - relacja z występu „Kamui + Mika Kobayashi”

Kategoria: Muzyka

Autor: tekst: Szymon Kawała, zdjęcia: Jacek Zentkowski

Data publikacji: 2013-10-26

A a

 

Po obejrzeniu kilku filmów na youtube, zespół „Kamui” nie wydawał się interesującą perspektywą na wieczór.  Wystąpili w „Kill Billu” Quentina Tarantino, ale na późniejszych pokazach nie działo się nic szczególnego. Teraz wiem, że moje uprzedzenia okazały się niesłuszne! Występ w klubie „Blue Note” zorganizowany z okazji tygodnia japońskiego z pewnością mogę zaliczyć do udanych.

Wszystko zaczęło się w przyciemnionej sali klubowej, wypełnionej po brzegi. Mika Kobayashi,  znana twórczyni utworów do anime,  tworząca też własne teksty, zaczęła jedną ze swoich piosenek. Czysty, dźwięczny głos i akompaniament fortepianu oczarował słuchaczy tak, że w czasie jej gry na sali zaległa cisza. Dopiero po kilku utworach  przedstawiła się publiczności. Wtedy można było powiedzieć, że show się zaczął. Na scenę weszło czworo wojowników, by przy następnej piosence zacząć swój układ. Piosenkarka przy fortepianie odeszła na jakiś czas, na drugi plan.

Występ oglądało się niezwykle przyjemnie, choć rzadko rozbrzmiewał szczęk samurajskich katan. Przypominało to taniec lub niemą sztukę teatralną, w której celem jest uskoczenie przed ciosem miecza. Po kilku pojedynkach lider grupy złapał kontakt z publicznością i urozmaicił spektakl odgrywając scenki z ochotnikami. Trzeba przyznać, że wszyscy się przy nich dobrze bawili. Później nastąpiła krótka przerwa na kilka piosenek Miki Kobayashi.

Druga część spektaklu opowiadała historię miłości zwyciężającej przeciwności. Historia przedstawiona przy akompaniamencie fortepianu była połączona z kolejnym pokazem sztuk walki. Na koniec wszyscy wykonawcy zebrali się na scenie by wysłuchać ostatniej już piosenki i w ten sposób wieczór japoński zakończył się już definitywnie - burzą oklasków. Sądzę, że ta oferta tygodnia japońskiego była miłą odskocznią dla nas, nieprzyzwyczajonych do kultury kraju kwitnącej wiśni.