Brainfreezer - Elektroniczna wizytówka Poznania na Juwenaliach

Brainfreezer - Elektroniczna wizytówka Poznania na Juwenaliach

Kategoria: Muzyka

Autor: Mateusz Wiśniewski

Data publikacji: 2014-05-31

A a

Poznańskie Juwenalia to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń, które co roku przyciąga tysiące studentów oraz, jak twierdzą sami organizatorzy, „resztę Świata”. Nie można nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Z roku na rok, tego typu imprezy (nie tylko w Poznaniu), wychodzą coraz dalej poza ramy typowej studenckiej zabawy. Tegoroczne Juwenalia to cztery dni pełne koncertów, podczas których na scenie zobaczymy i usłyszymy ponad 20 zespołów/formacji reprezentujących przeróżne stylistyczne światy. Dla każdego młodego artysty, tego typu występ to nie tylko  możliwość zaprezentowania siebie i swojej twórczości, ale także spełnienie muzycznych marzeń i przywilej. Jednym z takich artystów (w pełnym znaczeniu tego słowa) jest Krzysztof Spychała i jego elektryzujący projekt – Brainfreezer, z którym zagości na scenie drugiego dnia imprezy.

Brainfreezer powstał w Poznaniu w 2011 roku jako zwieńczenie całej jego dotychczasowej edukacji i pracy w roli producenta. Zakwalifikowanie tego „muzycznego bytu” jako zespół, byłoby przesadnym uproszczeniem.  Jego twórczość opiera się nie tylko na tworzeniu i wykonywaniu muzyki, ale także na  połączeniu ludzi pełnych pasji, współpracy z innymi artystami, a także zabawą dźwiękami, o czym świadczą liczne (warto zaznaczyć, że inteligentne) przeróbki twórczości znanych wykonawców. Komu nie przypadło do gustu „Rolowanie” Nataszy Urbańskiej, ten może sprawdzić jak do tematu podszedł Brainfreezer. To największy i bez wątpienia najbardziej znany projekt Krzysztofa Spychały, któremu mimo młodego wieku, nie można odmówić doświadczenia i talentu. Kto regularnie bywa pod juwenaliową sceną, ten miał okazję usłyszeć mroźne dźwięki już podczas zeszłorocznej edycji, kiedy to Brainfreezer występował przed Moniką Brodką.

Jego muzyka, to umiejętne połączenie elektroniki z bogatym, klasycznym instrumentarium, czego zasługą jest niewątpliwie wykształcenie muzyczne, które procentuje niezależnie od obranego kierunku. Instrumenty dęte, klawiszowe oraz smyczkowe, nadają twórczości Brainfreezer charakterystycznego brzmienia, które w świadomości wielu osób może obalić stereotypowe pojmowanie muzyki elektronicznej. Wszechstronne, przemyślane, wyważone, a co najważniejsze nie „przeprodukowane” aranżacje to skojarzenia, które nasuwają mi się na myśl podczas słuchania utworów Krzysztofa Spychały (które, swoją drogą, są łatwo dostępne chociażby na portalu Soundcloud). Muzyka Brainfreezer może przypaść do gustu nawet najbardziej zagorzałym krytykom gatunku. Każdy kto pojawi się w przyszły piątek na Juwenaliach, ten będzie miał okazję wsłuchać się i wczuć w klimat płynący ze sceny. Będzie to idealna opcja na regenerację po pierwszym dniu imprezy (wystarczy spojrzeć na Lineup aby stwierdzić, że okolice INEA Stadionu pierwszego dnia czeka mocne uderzenie). Oby tylko pogoda dopisała. Ciepła i bezchmurna noc byłaby idealnym dopełnieniem.