Cher – „Closer to the truth”

Cher – „Closer to the truth”

Kategoria: Muzyka

Autor: Kuba Krzyżański

Data publikacji: 2013-09-28

A a


Podobno wojnę nuklearną przeżyją tylko karaluchy i Cher. Zmienna jak kameleon, legendarna wokalistka powraca po 12-stu latach milczenia z nowym albumem i udowadnia, że ciągle jest na czasie.

Zawartość „Closer To The Truth” to kontynuacja tanecznej stylistyki, której Cher jest wierna od czasu wydania przełomowego albumu „Believe”. Otrzymujemy więc dawkę solidnego dance, które nie jest tylko zwykłym „umc umc”, lecz pod przykrywką basów i bitów skrywa całkiem zgrabne kompozycje. Na pierwszy ogień wysuwa się singiel „Woman’s World”. Tekst, mogący być hymnem wyzwolonych kobiet, idealnie pasuje do charyzmatycznej wokalistki i jej poprzednich hitów.

Na tle współczesnej muzyki pop, która nie zawsze trzyma należyty poziom, omawiany tu album prezentuje się bardzo przyzwoicie. Nie brakuje mu zapełniaczy, w postaci trochę mniej udanych „Dressed To Kill”, czy „Lovers Forever”, które nie zapadają w pamięć, jednak zawiera kilka smaczków. Wyróżnię przede wszystkim energiczne „Take It Like a Man” lub przebojowe „Red”. Ciekawą piosenką jest chwytliwe „I Walk Alone” z egzotycznymi zwrotkami i porywającym do tańca refrenem.

Kto nie wstydzi się zamiłowania do dyskotekowych produktów Lady GaGi, czy will.i.am’a, niech sięgnie po ten album i zobaczy, że w wieku 67 lat można nagrać równie dobre hity. Ciężko tylko przewidzieć, jak płyta poradzi sobie na listach przebojów. Prawdą jest, że Cher nie musi już nikomu udowadniać swojej pozycji. Stąd moje obawy odnośnie należytej promocji krążka i wypuszczania kolejnych singli.


WYBRANE ALBUMY W KARIERZE CHER

1965 – „All I Really Want To Do”

Debiut piosenkarki w stylu folk. Gitary, harmonijka ustna i repertuar m.in. Boba Dylana. Taką Cher obecnie mało kto pamięta.

1969 – „3614 Jackson Highway”

Zdecydowanie najambitniejsza i najlepsza płyta Cher. Sporo tu soulu i lekkiego soft rocka. Rewelacyjne aranżacje i wykonanie.

1971 – „Gypsys, Tramps & Thieves”

Zmiana stylu na bardziej popowy. Tytułowy utwór to pierwszy #1 wokalistki na liście Billboardu. Przełomowa płyta i przełomowy przebój.

1973 – „Half-breed”

Mieszanka country i popowych ballad. Jeden z najbardziej nastrojowych albumów w dorobku Cher. Utwór tytułowy to kolejny hit #1.

1989 – „Heart of Stone”

Rockowa odsłona wokalistki, w dodatku jakże udana. Sporo przebojów, z nieśmiertelnym „If I Could Turn Back Time” na czele.

1998 – „Believe”

Kolejna metamorfoza i kolejny wielki przebój. Z dance’owym stylem artystka kojarzona jest do dziś.