Czwartek w Eskulapie z zespołem Riverside

Czwartek w Eskulapie z zespołem Riverside

Kategoria: Muzyka

Autor: Jaromir Mitkiewicz

Data publikacji: 2014-04-24

A a

I oto nadeszła ta chwila. Wielki Riverside ponownie w Poznaniu. Po około roku nieobecności w tych rejonach powraca aby z hukiem zakończyć długą, ale jakże owocną trasę promującą ich ostatni album. Mowa tu o "Shrine Of New Generation Slaves". Płyta, która pokazała jak uzdolnioną grupą jest Riverside. Płyta, która zdobywa wciąż coraz to więcej fanów na całym świecie, a musimy pamiętać że Ci panowie pochodzą z Warszawy. Oczywiście każda ich płyta, jest dla mnie fenomenem. Tym bardziej cieszy mnie fakt, iż ich koncerty w ciągu najbliższych dni to definitywny koniec trasy, który zapoczątkuje prace nad nowymi brzmieniami.

                24 kwietnia w Eskulapie wraz z Riverside wystąpią jeszcze dwa inne zespoły w roli suportu.
Xposure to krakowski zespół założony w 2012 roku. Jak do tej pory nazwa tej grupy, nawet nie obiła mi się o uszy. Co oczywiście nic nie znaczy. Wiedząc, że pojawią się na czwartkowym koncercie, zrobiłem mały research i przesłuchałem kilku ich kawałków. Dlatego też mam nadzieję na dobry koncert, bo wrażenie odniosłem jak najbardziej pozytywne. Może mało progresywne dźwięki, ale nadal nastrojowe. Wspomnę, że to dla Krakowiaków dobra okazja do pokazania się z dobrej strony, przed wydaniem pierwszego albumu, nad którym pracują.

Drugi w kolejce jest Retrospective. Panów z Leszna, niektórzy już mogą znać. Ci mieszkający w Poznaniu nawet bardziej. Grupa koncertowała do tej pory wiele razy w różnych klubach w naszym mieście. Zespół, który z progresem ma o wiele więcej wspólnego niż ich środowi poprzednicy, grywali już kilkakrotnie z Riverside, nawet za granicami Polski. Dwa studyjne albumy na ich koncie, spotkały się z ciepłym przyjęciem. Miejmy nadzieję, że  coraz więcej fanów będzie miało okazję wyczekiwać na kolejne krążki. Środowy koncert w tak doborowym towarzystwie to idealna okazja, aby tych fanów do siebie przekonać. Co więcej, trzeba zauważyć, że Retrospective pasuje idealnie do klimatu tworzonego przez główną gwiazdę wieczoru.

Pora na kulminację, czyli królów polskiego progresu. Grupa, która powstała w 2001 roku, a przez trzynaście lat zdobyła tak duży rozgłos oraz liczną rzeszę fanów na całym świecie musi być doskonała w tym co robi. Stopniowo to potwierdzali zdobywając rozmaite nagrody za swoją twórczość. Zaczynali w Warszawie, a teraz są jednym z nielicznych zespołów grających regularne trasy poza granicami Polski. Samo granie jako suport dla Dream Theater może powiedzieć wszystko. Jak wspomniałem wyżej kilkoma następnymi koncertami w Polsce, kończą długą, bo ponad roczną, trasę koncertową – promo ostatniego krążka. W tym wypadku koniec trasy ma zaowocować rozpoczęciem prac nad kolejnym albumem. Oczekiwanie i radość jest tym większa, im lepiej znamy dotychczasowy dorobek Riverside. A ten jest naprawdę zacny. Nie ma płyt słabych, są tylko coraz lepsze. Jaki będzie szósty pełny krążek lidera progresu w tej części Europy? Tego mam nadzieję się dowiedzieć w najbliższym czasie, a teraz zostało tylko czekać na wielki Riverside który zagra w Eskulapie już w ten czwartek o godzinie 20.

Tutaj „mała” próbka możliwości tej grupy.

Riverside wraz z Retrospective i Xposure
24.04.14
20:00
Klub Eskulap, Poznań