Enter Enea Festival po raz piąty w Strzeszynku

Enter Enea Festival po raz piąty w Strzeszynku

Kategoria: Muzyka

Autor: Artur Bądkowski

Data publikacji: 2015-05-27

A a

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Enter Enea Festival - wydarzenie muzyczne, które po raz piąty odbędzie się w "pięknych okolicznościach przyrody" nad jeziorem w podpoznańskim Strzeszynku. Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Możdżer gromadzi miłośników szeroko pojmowanego jazzu. Czerwcowe muzyczne spotkania nad jeziorem strzeszyńskim są okazją do wysłuchania w plenerze muzyków z całego świata. Warta podkreślenia jest specyficzna atmosfera tego wydarzenia. Artyści znający się z różnych scen spotykają się na scenie nad jeziorem. Sprzyja to muzycznym poszukiwaniom i odkryciom, a świadkami tego jest oczywiście publiczność. W poprzednich edycjach pojawiali się muzycy uznani na świecie ale też debiutanci. Słuchaliśmy utworów już znanych jak i premierowych. Po prostu twórcy i organizatorzy Enter Music Festival unikają szablonów. Czym zatem zostaniemy zaskoczeni w tym roku?
    W pierwszym dniu we wtorek 2 czerwca publiczność będzie mogła usłyszeć: Sorin Zlat Trio.Później usłyszymy koncert "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" oparty na prozie Mirona Białoszewskiego skomponowany przez Mateusza Pospieszalskiego i w jego aranżacjach. Z orkiestrą i chórem gościnnie wystąpią Anna Maria Jopek i Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy. Ciekawe, jak muzyka będzie współbrzmieć z melodią polszczyzny Białoszewskiego.
    Na zakończenie tego dnia publiczność usłyszy "Bal w operze" poemat satyryczny pióra Juliana Tuwima z muzyką Leszka Możdżera. Artyści mierzą się z teksem jednego z najważniejszych polskich poetów, który napisał go w dwudziestoleciu międzywojennym. Premiera sceniczna "Balu" miała miejsce na 24. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w roku 2003, w pięćdziesięciolecie śmierci Juliana Tuwima. Możdżer i Tuwim na jednej scenie tego nie można przeoczyć, zwłaszcza, że wykonają go śpiewający aktorzy, którzy uczestniczyli w premierze.
    Kolejny dzień Enter Enea Festiwal rozpocznie się od występu Leszka Możdżera, jazzowego wibrafonisty i kompozytora Dominika Bukowskiego i znanego z łączenia jazzu z różnorodnymi stylistykami i eksperymentów muzycznych polskiego Atom String Quartet. Kolejną propozycją tego wieczoru będzie występ Ambrose Akinmusire Quartet. Kalifornijczyk wraz z muzykami tworzącymi jego kwartet ma nagrać płytę w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note. Warto zatem skorzystać z okazji i usłyszeć tych muzyków w Strzeszynku.
    Na zakończenie tego wieczoru i całego tegorocznego Enter Enea Festival wystąpi Michael Wollny, Tamar Halperin z udziałem Hanno Buscha i zaprezentują materiał z płyty Wunderkammer. Niemieckiego pianistę Michaela Wollnego mieliśmy już okazję słuchać w poprzednich latach. Muzyka nie trzeba zatem enterowej publiczności zbytnio przedstawiać. Jeśli ilość wyróżnień, nagród i zaproszeń innych muzyków do udziału w różnych projektach, jest miarą ich popularności, to na pewno M. Wollny należy do najbardziej  docenianych muzyków młodego pokolenia. Tamar Halperin jest izraelską wszechstronną artystką wykonującą muzykę barokową i współczesną. Nieobcy jest jej jazz, elektronika i muzyka popularna. Za płytę Wunderkammer muzycy otrzymali nagrodę Echo za najlepszy album pianistyczny.
    Dwa wieczory nad Jeziorem Strzeszyńskim to na pewno świetna propozycja dla osób ceniących dobrą muzykę w pięknym otoczeniu. W tym roku będzie wiele okazji do licznych muzycznych odkryć dla muzyków występujących na scenie i publiczności, która będzie dokonywać swoich i obserwować te na scenie. Zapraszamy do Strzeszynka!!!

ENTER_C