Enter Music Festival po raz czwarty

Enter Music Festival po raz czwarty

Kategoria: Muzyka

Autor: Aneta Owczarzak

Data publikacji: 2014-06-02

A a

 Już niebawem Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu zamieni się w  muzyczną krainę jazzu, która po raz kolejny udowodni elastyczność, dynamikę i świeżość jazzowego brzmienia, zależną zarówno od słuchaczy, jak i wykonujących go artystów. Mieszkańcy pobliskich miejsc będą mogli chłonąć niosące przez wodę oderwane dźwięki, czując się tak, jakby muzyka ta grana była specjalnie dla nich. Jednak największego muzycznego zaszczytu, doświadczą ci, którzy otoczeni naturą, wysłuchiwać jej będą na miejscu.

Wszystko za sprawą 4. edycji Enter Music Festival, festiwalu, nad którym czuwa Leszek Możdżer  - dyrektor muzyczny. Sama jego osoba zapewnia odbiorców o niesamowitych wrażeniach i prawdziwym kunszcie. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję uczestniczyć w koncercie Możdżera, nie będzie zaskoczony tym, że muzyk ten po prostu zaskakuje – brzmieniem, pomysłowością, talentem, swą osobą i przede wszystkim wyborem muzyków, którzy towarzyszą mu w ciągu tych festiwalowych dni. Bo przecież  Enter Music Festiwal to artyści współczesnego świata jazzu, zaproszeni przez dyrektora, z którymi wcześniej współpracował, bądź których występ jest spełnieniem marzeń muzyka.

Tegoroczną edycję cechuje duża różnorodność. Dwa festiwalowe dni przepełniać będą dźwięki, ukazujące słuchaczom z jednej strony tradycję i doświadczenie, a z drugiej eksperyment i świeże jazzowe tchnienie.

W pierwszym dniu, na samym początku będzie można usłyszeć kwartet Bartosza Dworaka, który poprzez akustyczne brzmienie i syntezę tradycji z nowoczesnością, zaskakuje swą wirtuozerią. Tuż po nim Shai Maestro Trio, czyli izraelski pianista Shai Maestro w towarzystwie kontrabasisty Jorge Roedera i perkusisty Ziva Ravitza. Na zakończenie niesamowity występ dyrektora artystycznego Leszka Możdżera „Piano Phase” Steve’a Reicha. Utwór napisany na dwóch pianistów zostanie wykonany po raz trzeci przez muzyka samodzielnie na dwóch fortepianach.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się z dużym rozmachem. Na scenie pojawi się Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra, którzy są jednym z najważniejszych i najbardziej twórczych zespołów jazzowych w Norwegii, cechujący się niezwykłą oryginalnością i takim przetwarzaniem muzycznych dzieł, jakich nikt dotąd nie słyszał. Tuż po nich 3 Cohens Sextet i premierowe wysłuchanie na żywo albumu „Lion” . Zespół złożony z rodzeństwa, które porzucając na moment swoje solowe kariery połączyło swe muzyczne wizje, tworząc zdumiewający sekstet.

Na zakończenie premiera „Third od three” Jacka Kochana, który zagra z dwoma wybitnymi pianistami: Dominikiem Wanią i Leszkiem Możdżerem. Przy takim połączeniu można być pewnym niebywałych muzycznych wrażeń.

17-18 czerwca 2014, nad Jeziorem Strzeszyńskim, start: 19:30