Jarocin Festiwal po raz 10!

Jarocin Festiwal po raz 10!

Kategoria: Muzyka

Autor: Jaromir Mitkiewicz

Data publikacji: 2014-07-16

A a

Wielkimi krokami zbliża się największy, festiwalowy konkurent Przystanku Woodstock w Polsce – Jarocin Festiwal. Myślę, że nikogo nie muszę uświadamiać, jak duże znaczenie ma to miasto dla historii muzyki w naszym kraju.  Natomiast z historią samego festiwalu już jest inaczej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że początki imprezy sięgają już roku 1970, kiedy to przy Jarocińskim „Olimpie”, odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskich Rytmów Młodych. Później impreza znana jako Festiwal Muzyków Rockowych odbywała się w każde wakacje, aż do 1994 roku. Dziś Jarocin Festiwal jest 10 edycją 3-dniowego, koncertowego grania pod tą nazwą.
Zmieniały się nazwy, zmieniały się miejsca, ale jedno zawsze pozostawało bez zmian. Do Jarocina co roku napływały tłumy młodych ludzi kochających szeroko pojęty rock music. Od punku do metalu, przez Polską alternatywę i lekkie gitarowe brzdąkanie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dokładnie tak samo jest i w tym roku. Czego się spodziewać? Zobaczcie sami!

18.07.14 PIĄTEK – DZIEŃ I

Tego dnia rozpocznie się festiwal na Jarocińskim stadionie. Otwarcie bram już o 14:45. Zacznie polski zespół Thrudy, później Ryba&The Witches, Oberschlesien oraz Ania Rusowicz wciąż promująca swoją, nie tak dawno wydaną płytę, Genesis. Następnie zagra Meleo Reggae Rockers, później The Real Mckenzies jako pierwszy zagraniczny zespół. No i w końcu nadszedł czas na gwiazdę dnia, a nawet festiwalu – Anathemę. Anglicy na całym świecie są znani z doskonałych progresywnych rytmów, a co więcej, zaledwie miesiąc temu wydali 10-ty album w swojej karierze. Dzień zakończą doskonale znani w Jarocinie: Grabaż, z okazji 30 lat grania na scenie oraz Dezerter z kawałkami z pierwszej płyty w karierze zespołu.

19.07.14 SOBOTA – DZIEŃ II

Kolejny dzień na stadionie w Jarocinie rozpocznie się o tej samej godzinie co w piątek. Jako pierwszy wystąpi na scenie Lola Lynch – znany poznański zespół. Chwilę po nich pojawi się kolejna młoda grupa z Polski, czyli Lorein. Następny w kolejce jest Gutek z zespołem Indios Bravos, a dalej długo grająca, punkowa Cela nr 3. Po koncercie tych weteranów punka przed publicznością staną: Tymon Tymański, Piotr Rogucki oraz Jacek Szymkiewicz w bardzo ciekawym projekcie z okazji zeszłorocznego 30-lecia „Nowych Sytuacji” Republiki (legendarna debiutancka płyta zespołu). Później pojawi się Czesław Śpiewa, a następnie Punk Projekt, który zagra jako ostatni przez drugim zagranicznym headlinerem: Matisyahu. Ten fantastyczny, pochodzący z USA wykonawca reggae na pewno uświetni cały Festiwal. Na koniec zróżnicowanej muzycznie soboty, Coma zagra utwory z ich debiutu płytowego: Pierwsze Wyjście z Mroku.

20.07.14 NIEDZIELA – DZIEN III

Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak samo będzie i z festiwalem w Jarocinie. Niedziela zamknie tegoroczną edycję. Ale możemy być pewni, że tak samo jak poprzednie dni będzie bardzo urozmaicona i ciekawa pod względem występów. Zacznie Bix Bit – laureat Hortex Rytmy Młodych, następni w kolejności to Only Crime, punkowy The Analogs, a później najbardziej rozpoznawalny na polskiej scenie reggae - Jamal. Zespół znany dzięki „policeman’owi” poprzedzi występ kolejnej zagranicznej gwiazdy: You Me at Six. Angielski zespół pop-punkowy jest bardzo znany wśród słuchaczy tego nurtu muzycznego. Pop-punk w Polsce nie jest jak na razie popularny, miejmy zatem nadzieję, że występ YMA6 zachęci więcej osób do słuchania tej muzyki. Później wystąpią już tylko trzy zespoły: Enej, Luxtorpeda i jako ostatni, kończący cały festiwal w Jarocinie - Kult.

Jarocin Festiwal zapowiada się bardzo ciekawie, zresztą jak co roku. Wierzę, że wszystko ułoży się zgodnie z planem i każdy spragniony dobrych rockowych brzmień będzie w pełni usatysfakcjonowany. Legendarna PRL-owska impreza rusza już w ten weekend!

Bilety:

Karnet 3-dniowy: 150 zł
Wejście 1-dniowe: 100 zł