Koncert brytyjskiego zespołu Editors w  Poznaniu- relacja

Koncert brytyjskiego zespołu Editors w Poznaniu- relacja

Kategoria: Muzyka

Autor: Mateusz Górny

Data publikacji: 2013-10-03

A a

Od kawałka Munich zaczęła się moja sympatia do chłopaków z Editors.


W ogóle cały pierwszy longplay The Back Room wyrył się w mojej pamięci. Pomyślałem, że potencjał koncertowy Thomasa Smiths’a i jego kapeli sprawdzi się znakomicie. Kiedy w 2008 roku zagrali pierwszy raz w Polsce na Openerze dali krótki z racji spóźnienia, zaledwie 20-minutowy koncert, mniej więcej o godzinie 17, w efekcie stwarzając ochotę na posłuchanie mocnego repertuaru leżąc na trawie. Nie twierdzę, że to było złe, wręcz przeciwnie, jednak miałem ochotę usłyszeć ich jeszcze raz w odpowiednich warunkach.
Stąd też gdy pojawiła się możliwość zobaczenia ich w Poznaniu od razu wiedziałem, że to najlepsza szansa. Obawa, że zagrają głównie utwory z ostatniego krążka The Weight of Your Love, trochę mnie hamowała, ale jednak liczyłem na kilka piosenek z pierwszych trzech, najbardziej mi znanych albumów. Niezbyt przesadny, ale jednak tłum ludzi zgromadzonych w hali nr 2 MTP rozgrzał belgijski zespół Balthazar, indie rockowy mariaż z folkiem i lekką nutą post rocka. Zapamiętać nazwę, poznać bardziej.

Editors nie spóźnili się ani minuty i rozpoczęli koncert w oparach dymu, w ubogim oświetleniu co dało efekt rockowego teatru cieni.  Koncert był pełen najlepszych i najbardziej znanych kawałków z ich pierwszych trzech albumów. Chłopaki wpletli również kilka singli z nowej płyty, m.in. A Ton of Love jednak publiczność szalała najbardziej przy wyżej wspomnianym Munich ale i  Bullets, Racing rats, Bones czy En end has a star. Dali naprawdę energetyczny koncert, a zagrany na bis kawałek Papillon zmiażdżył chyba wszystkich zebranych.


Potężna artyleria post-indie-rockowych dźwięków! Tak należało zakończyć koncert, a chłopaki z Birmingham dokładnie wiedzą jak to zrobić. Bez zastanowienia wybrałbym się jeszcze raz na ich koncert, nawet na tej samej trasie koncertowej.


Nazwa zespołu: Editors

Pochodzenie: Birmingham, Stafford, Staffordshire, Wielka Brytania

Rok założenia: 2002

Rodzaj muzyki: rock alternatywny, indie rock, post punk, post rock

Wokalista: Thomas Smiths

Albumy: The Back Room (2005), An End Has a Start (2007), In This Light and on This Evening  (2009), The Weight of Your Love (2013)

Najbardziej znane utwory: Munich, Blood, Bullets, All Sparks, An End Has a Start, The Racing Rats, Papillon, No Sound but the Wind (tylko na ścieżce dźwiękowej do filmu Saga Zmierzch- Księżyc w nowiu), A Ton of Love


Zdjęcia Jacka Zentkowskiego