Maltański robot

Maltański robot

Kategoria: Muzyka

Autor: Magdalena Brylowska

Data publikacji: 2014-06-25

A a

No dobra, czy przyszedł tego jeszcze nie wiemy, bo Malta lubi zaskakiwać. W zeszłym roku odwołali koncert Thoma Yorna i Atoms For Peace, w tym roku odwołali przedstawienie kuratora festivalu Rodrigo Garcii. Zatem cieszmy się powoli, na prawdziwą radość przyjdzie pora, gdy koncert się rozpocznie.

Albarn – ikona britpopu, wokalista, kompozytor, producent. Człowiek orkiestra. W latach 90. jego zespół Blur był jednym z dwóch najważniejszych zjawisk muzycznych na Wyspach obok Oasis. Dzięki ich muzycznej rywalizacji powstało wiele niezapomnianych utworów, a krytycy są zgodni, że o ile muzyka Oasis ukazywała życie młodych ludzi z klasy średniej, to Blur był głównie dzięki Albarnowi przejawem twórczej inwencji klasy wyższej, dobrze wykształconej i zabezpieczonej pod względem materialnym. Zresztą ich twórczość nie straciła na aktualności i do dziś oba zespoły są uznawane za jedne z najważniejszych w historii muzyki. Jednak Albarn to nie tylko Blur, to także Gorillaz – fenomenalna grupa współtworzona z rysownikiem Jamiem Hewlettem, która wkroczyła z impetem na scenę muzyczną i pokazała coś zupełnie nowego, nowy wymiar muzyki, pop połączony z delikatną elektroniką i rapem, czegoś takiego nie było wcześniej. Sam projekt był również innowacyjny, nikt wcześniej nie zdecydował się ukrywać swojej tożsamości, by skupić uwagę słuchacza właśnie na aspekcie dźwiękowym, nie zaś na osobie samego wokalisty. Muzyka przede wszystkim, zresztą ten pomysł został powielony później choćby przez Bokkę. Do listy osiągnięć Brytyjczyka należy dodać również stworzenie muzyki do kilku filmów oraz partytury do opery „Monkey: Journey To The West” .

Niedzielny koncert Albarna będzie promował jego pierwszą w karierze solową płytę „Everyday Robots”, najbardziej osobista i stylistycznie odmienną od wcześniejszych wydanych z Blur czy Gorillaz. Podczas poznańskiego koncertu będzie można usłyszeć zarówno nowe kompozycje jak i najważniejsze utwory z dorobku wyżej wymienionych zespołów. Teraz tylko należy trzymać kciuki, by koncert się odbył, scena była taka jak powinna, a zamieszki (o ile są planowane) zostały powstrzymane.

29.06.2014, Stara Gazownia, ul.Grobla 15, Poznań

godz. 18.00: otwarcie bram

support: REBEKA 

Bilety w cenie: 190 PLN