Nowa płyta zespołu Moderat

Nowa płyta zespołu Moderat

Kategoria: Muzyka

Autor: Kuba Krzyżański

Data publikacji: 2013-10-02

A a

MODERAT – „II”

Niemieckie trio Moderat już teraz jest porównywane do Radiohead. 8 sierpnia wydali długo oczekiwany drugi album zatytuowany po prostu „II”. Z pewnością, będzie on miał wzięcie wśród fanów szeroko rozumianej alternatywnej elektroniki.

Po pierwszych dźwiękach słychać, że zestawianie berlińczyków z zespołem Thoma Yorke’a jest tylko wskazówką dla słuchacza, a nie zarzutem dla Moderatu. Udało im się już wypracować oryginalne brzmienie i własne patenty, aby wprowadzić nas w muzyczny świat elektronicznej melancholii. Utwór „Bad Kingdom” to bardzo dobry wybór na singiel. Jest zdecydowanie najlepszym reprezentantem całego krążka. Chwytliwy, z bardzo nośnym refrenem, a jednocześnie nastrojowy, jak reszta kawałków. Następujący po nim „Versions” wciąga chłodnym, hipnotyzującym bitem, podobnie jak 10-minutowy „Milk”, albo „Gita”, wzbogacony sennymi wokalizami wydobywającymi się z syntezatorowego tła.

Warto nadmienić, że „II” nie jest żadną ambitną awangardą, której trzeba się bać. Muzyka tu zawarta jest łatwo przyswajalna, a przy okazji nietuzinkowa.

Doskonała płyta na nadchodzące, jesienne wieczory. Nie ukrywam jednak, że trzeba z nią trafić na odpowiedni nastrój. Wtedy działa ze zdwojoną siłą. Pamiętajcie więc o niej w chwilach zadumy, lub wieczorem, po ciężkim dniu. Ludzie nie czujący tego klimatu mogą Wam wytknąć, że słuchacie smętów. Odpowiedzcie wtedy: „To nie jest smętne. To jest piękne”.