Post-rockowy kosmos-God Is an Astronaut w Eskulapie

Post-rockowy kosmos-God Is an Astronaut w Eskulapie

Kategoria: Muzyka

Autor: Jaromir Mitkiewicz

Data publikacji: 2014-04-15

A a

Czy rzeczywiście Bóg jest astronautą? Ciężkie pytanie? Z pomocą przychodzą muzycy z irlandzkiego zespołu „God is an astronaut”, którzy jak widać mają wyrobione zdanie na ten temat. Czy na pewno?  Otóż tak się składa, że Ci chłopcy nie mają za dużo wspólnego ani z tematyką religijną, ani z astronomią. Przynajmniej jeśli chodzi o ich dokonania muzyczne.

Zespół powstał w 2002 roku w Irlandii i jak do tej pory nagrał 6 longplay’ów. Jest głównym przedstawicielem muzyki post-rockowej. Ten specyficzny nurt „alternatywy” nie należy do najpopularniejszych. I może słusznie. W pewnym sensie kameralne widowiska pasują do klimatu. Oczywiście nie mówię tu, że na koncertach świeci pustkami. Co to, to nie. Post-rock ma oddaną rzeszę fanów i choć nie jestem na jej czele, potrafię docenić dobre brzmienie. A tutaj dźwięk to podstawa, jako że wokal ogranicza się zazwyczaj do kilku rzuconych słów w przeciągu utworu. Dźwięki co prawda inne i specyficzne, ale za to robią niesamowity klimat w połączeniu z połamanym rytmem.
Wracając do Irlandczyków, bo to właśnie oni wkrótce będą nas raczyć swoimi kompozycjami, trzeba przyznać że wpisują się bardzo dobrze w ramy nurtu. Wszystkie ich płyty jak do tej pory były dobrze złożoną całością, co dla post-rocka jest dość ważne. Ostatnia, pt. „Origins”, wydana została w zeszłym roku i to na jej promocji skupiają się muzycy podczas obecnej trasy zespołu. Jak dla mnie to całkiem pozytywna informacja, ponieważ album mi się podoba i bardzo chciałbym usłyszeć go na żywo.

Tutaj mała próbka tego co będziemy mogli usłyszeć na koncercie.

                Trasa koncertowa w Polsce nie ogranicza się tylko do Poznania. Zespół odwiedzi jeszcze 2 inne miasta: Warszawę i Wrocław. Nie są to pierwsze koncerty tych panów w naszym kraju. Bywali tu już kilka razy.
Dwa lata temu fani z Poznania i okolic mogli zobaczyć GIAA wraz z naszym rodzimym zespołem "Tides from Nebula". Tym razem w Eskulapie będziemy mogli usłyszeć „Sounds Like The End Of The World” w roli supportu. Tego zespołu nie znam, ale mam nadzieję, że szybko poznam i to od dobrej strony.

           Nie zostało nic innego jak tylko czekać do 16 kwietnia i udać się do Eskulapu na koncert świetnego zespołu "God Is an Astronaut". Liczę na to, że panowie pomogą nam znaleźć się w kosmosie chociaż na chwilę (i mam tutaj na myśli ten legalny sposób!).

God Is an Astronaut

16.04.14, 20:00

Klub Eskulap: ul. Przybyszewskiego 39,  Poznań