Różewicz nieznany i niekonwencjonalny - Koncert DAGADANA w Teatrze Nowym

Różewicz nieznany i niekonwencjonalny - Koncert DAGADANA w Teatrze Nowym

Kategoria: Muzyka

Autor: Maria Górska

Data publikacji: 2014-03-26

A a

Mało kto pamięta, że Różewiczów zapisało się w kulturze polskiej trzech: Stanisław, Tadeusz i ten najbardziej pomijany – Janusz. Poezję tegoż właśnie, polskiego żołnierza AK, zamordowanego przez Gestapo w 44' wykorzystał w swojej najnowszej płycie zespół Dagadana. Pomysł ten - nietuzinkowy, znamionujący alternatywny charakter muzyków, dobrze wpisuje się w ich międzykulturowe, wielowarstwowe utwory.

Zespół Dagadana wyrósł, można by rzec, na styku kultury polskiej i ukraińskiej. Dagmara Gregorowicz (wokal i instr. elektroniczne) oraz Dana Wynnycka (wokal, instr. klawiszowe) spotkały się na warsztatach jazzowych w Krakowie. Do początków ich współpracy nawiązuje sama nazwa zespołu. W 2008 do duetu dołączył Mikołaj Pospieszalski wzbogacając brzmienie zespołu o skrzypce i kontrabas. Trzy lata później Dagadana została uhonorowana Fryderykiem 2011 w kategorii Album Roku Folk.

W Poznaniu grupa zaprezenuje się w jeszcze większym składzie. Tym razem Dagadana poszerzyła swój skład o amerykańskiego perkusistę – Franka Parkera.

Zespół Dagadana balansuje na krawędzi jazzu, folku i elektroniki. Młodzi artyści nie boją się muzycznych eksperymentów, tak więc na poznańskiej scenie możemy się spodziewać głosu przetwarzanego na żywo, transowego kontrabasu, wykorzystania dziecinnych instrumentów i spontanicznej relacji ze słuchaczami, z czego grupa jest już ponoć dobrze znana. Koncert ma na celu promocję nowej płyty Dagadany pt. "List do Ciebie". Usłyszymy więc zapomniane poezje Janusza Różewicza, które zabrzmią w „dagadańskiej”, oryginalnej oprawie muzycznej. Warto pójść, usłyszeć i zaznajomić się z tą poezją i z tą muzyką.

Teatr Nowy w Poznaniu, 29.03.2014, godzina 19.00 

Poznań.

Dagadana zaprasza.

Galeria