Słowo, dźwięk i list – Dagadana w Teatrze Nowym

Słowo, dźwięk i list – Dagadana w Teatrze Nowym

Kategoria: Muzyka

Autor: tekst: Maria Górska; zdjęcia: Jacek Zentkowski

Data publikacji: 2014-03-31

A a

Dla niewtajemniczonych warto przypomnieć, że zespół ten powstał w 2008 z inspiracji dwóch wokalistek Dagmary z Polski i Dany z Ukrainy. Na poznańskim koncercie Dagadana zagrała w czteroosobowym składzie.  Oprócz wokalu, klawiszów oraz efektów elektronicznych w skład instrumentacji wszedł bas, gitara basowa, skrzypce (Michał Pospieszalski) oraz perkusja (Frank Parker).

Nie ma lepszej gwarancji jakości przekazu piosenki niż inspiracja poezją z najwyższej półki. Taką właśnie konwencję przyjął zespół Dagadana. W niecodziennej oprawie muzycznej zabrzmiały trudnie - piękne wiersze Janusza Różewicza. Pobrzmiewająca w nich tęsknota za codziennością, melancholia, miłość i refleksja nad życiem zostały umiejętnie oprawione w muzyczne ramy. Każdy tekst był inny i każdy utwór odbijał tę odmienność poprzez różnorodne pomysły i rozwiązania barwowe. Poza piosenkami z płyty artyści zaprezentowali parę utworów w języku ukraińskim oraz zapowiedź swojej nowej płyty – utwory inspirowane wielkopolską muzyką ludową.

W czasie koncertu słuchacze zostali umiejętnie wciągnięci we wspólne muzykowanie z zespołem, pomiędzy piosenkami zaś, obie wokalistki w sposób nieformalny, bezpretensjonalny i ciekawy, wprowadzały w tematy kolejnych numerów. Teksty wierszy były wyświetlane na dużym ekranie za muzykami, co pozwalało na głębszą nad nimi refleksję podczas koncertu. Atmosfera całego koncertu pełna była szczerych emocji i dobrego muzykowania.

Po koncercie Dagadana zachęciła wszystkich do zbiorowego pisania listów do przyjaciół, jako że tytuł ich najnowszej płyty brzmi „List do ciebie”. Całe foyer Teatru Nowego wypełniło się szeleszczącymi kartkami, fruwającymi kopertami i ludźmi piszącymi listy – pod wpływem impulsu,   spontanicznie ślących dobre myśli do swoich bliskich. Niespotykany był to widok. Staroświecki i wzruszający. Uznanie widowni dla jakości koncertu odzwierciedliło się w długiej kolejce po płyty. Sama też taką nabyłam i właśanie słucham. Niech na koniec zabrzmią słowa Janusza Różewicza z płyty „List do Ciebie”:

Słyszę pociąg dudniący daleko

oczy gasną jak niewzięta nuta

twym przymkniętym chciałbym rzec powiekom

że umiera ostatnia minuta

Dzięki Dagadanie „List do Ciebie” stał się nieskończonym, lecz wiecznie wysyłanym w ludzką przestrzeń przesłaniem, „niewziętą nutą” - którą mistrzowsko zagrała Dagadana.

 

Galeria