SYMPHONICA – multimedialne widowisko muzyczne

SYMPHONICA – multimedialne widowisko muzyczne

Kategoria: Muzyka

Autor: Artur Bądkowski; materiały prasowe organizatora; zdjęcia: Szymon Kamykowski

Data publikacji: 2015-03-05

A a

 Wkrótce w wielu miastach w Polsce publiczność będzie miała okazję uczestniczenia w oryginalnym wydarzeniu scenicznym jakim jest SYMPHONICA. Widowisko multimedialne, którego premiera miała miejsce 14 września 2014 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zostało z aplauzem przyjęte przez widzów. Teraz w  kolejnych miastach polskich miłośnicy muzyki będą mieli okazję wziąć udział w tych oryginalnych przedstawieniach.  

Czym zatem jest widowisko SYMPHONICA? Czego mogą się spodziewać uczestnicy?

 

SYMPHONICA to pierwsze w Polsce multimedialne widowisko z muzyką zespołów:Metallica, Nirvana, Pearl Jam, Deep Purple, AC/DC, Guns N' Roses, Aerosmith, Soundgarden, Nightwish. Jest to podróż po niezwykłym świecie artystycznych doznań, w którym potęga elektrycznych gitar współgra z subtelnym i pełnym klasy śpiewem operowym, a wszystko wypełnia brzmienie orkiestry symfonicznej. Całości dopełniają wizualizacje i starannie dopracowane efekty sceniczne. Dźwięk, ruch, obraz i światło tworzą wyjątkowy, metafizyczny spektakl. W tej niezwykłej oprawie usłyszeć można ponadczasowe rockowe i metalowe ballady, instrumentalne dzieła gigantów gitary oraz pełne niepokoju kompozycje nurtu grunge.

 

Wysoki poziom artystyczny spektakli zapewniają artyści znani z ekranów telewizorów i sal koncertowych oraz teatrów.

 

W widowisku udział biorą gwiazdy programu "The Voice of Poland": Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Ernest Staniaszek, Kasia Stanek, Monika Pilarczyk, Dorota Lembicz oraz Karol Śmiałek (krakowski aktor), Agata Glenc (solistka Art Color Ballet) i Sylwia Lorens (sopran). Koncert prowadzi dyrygent, kompozytor i producent muzyczny Mikołaj Blajda. Artystom towarzyszą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej oraz Progressive Noise Orchestra w składzie Jakub Żytecki, Piotr Czerwiński – gitary, Łukasz Kowalski - piano, Łukasz Adamczyk – bas, Mirosław Hady - bębny oraz Agata Glenc - jako Symphonica.

wizualizacje: Szymon Kamykowski

kostiumy: Joanna Jaśko

projekt postaci Symphonica: Agnieszka Glińska

scenariusz, reżyseria, aranżacje utworów, dyrygent: MIKOŁAJ BLAJDA

produkcja: ARS YPSILON studio kreacji artystycznej

 Pierwsze wykonania widowiska w 2014 r. spotkały się z ciepłym przyjęciem licznej rzeszy odbiorców. Sukces frekwencyjny i artystyczny tej trasy spowodował, że organizatorzy zdecydowali się na kolejną odsłonę w eksponowanychsalach największych miastach w Polsce.

Podczas trasy 2014 odwiedziliśmy Rzeszów (dwukrotnie), Jasło, Kielce, Kraków i Krosno.  Projekt został przyjęty bardzo  entuzjastycznie i obejrzało go ponad 6000 widzów (frekwencja na koncertach wynosiła około 98%).

 W 2015 i 2016 r. widowisko zostanie wystawione w prestiżowych miejscach  w ośmiu miastach Polski.

 

Trasa 2015 obejmuje swym zasięgiem:  

Szczecin (7 marca Filharmonia Szczecińska),

Poznań (21 marca Hala Arena),  

Wrocław (28 kwietnia Hala Stulecia), 

Lublin (14 czerwca Hala Globus), 

Warszawa (10 października Hala Ursynów),  

Kraków (6 listopada ICE Kraków), 

Katowice (19 grudnia Spodek), 

Gdańsk (14 luty 2016 Ergo Arena).

W programie znalazły się największe przeboje uznanych zespołów wykonujących między innymi szeroko rozumiany rock, metal i grunge w nowych aranżacjach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz w rozbudowanej oprawie scenicznej.

 

PROGRAM KONCERTU*

Metallica                   NOTHING ELSE MATTERS

Metallica                   ENTER SANDMAN

Metallica                   UNFORGIVEN

Metallica                   WHISKEY IN THE JAR

Nirvana                     SMELLS LIKE TEEN SPIRIT

Nirvana                     IN BLOOM

Pearl Jam                 JEREMY

Sundgarden              BLACK HOLE SUN

Nightwish                 THE PHANTOM OF THE OPERA

AC/DC                      HIGHWAY TO HELL

Europe                     THE FINAL COUNTDOWN

Steve Vai                  FOR THE LOVE OF GOD

Aerosmith                 I DON'T WANNA MISS A THING

Guns  N' Roses       SWEET CHILD O'MINE

Faith No More          EASY

Deep Purple             SMOKE ON THE WATER

Apocalyptica            NOT STRONG ENOUGHG

G. Bizet                    HABANERA z opery Carmen

*organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze

Jak wyglądała premiera widowiska i z jakim się spotkała przyjęciem ze strony słuchaczy i krytyków?

 

PREMIERA

            Premiera widowiska miała miejsce w Filharmonii Podkarpackiej 14 września 2014 roku. W ciągu sześciu miesięcy przygotowywało ją  ponad  50 osób. Do dnia premiery odbyło się prawie 160 godzin prób muzycznych i scenicznych. Na potrzeby spektaklu został nagrany obszerny materiał filmowy, prezentowany podczas koncertu w formie wizualizacji. Bardzo duży nacisk został położony na przygotowanie kostiumów, charakteryzacji, światła i efektów scenicznych. Muzycy biorący udział w projekcie zostali bardzo starannie dobrani. Są to artyści współpracujący na co dzień m.in. z G. Turnauem, A. Sikorowskim, M. Rodowicz, A. Piasecznym czy Golec uOrkiestrą. To samo dotyczy solistów, z których każdy ma za sobą wieloletnie doświadczenie sceniczne, udział w wielu telewizyjnych "talent show". Należy także podkreślić wkład  instrumentalistów: Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, której brzmienie nadało projektowi niepowtarzalny, symfoniczny klimat. Dopracowanie wszelkich szczegółów zaowocowało niezwykle ciepłym przyjęciem widowiska i bardzo pochlebnymi recenzjami.

 

Jaki był oddźwięk przedstawienia w mediach? Jak krytycy oceniali poszczególnych wykonawców i muzyków?

 

RECENZJE

 

Rzeszów News : SYMPHONICA ZDOBYŁA SERCA RZESZOWSKIEJ PUBLICZNOŚCI. Owacjami na stojąco zakończyło się widowisko muzyczne „Symphonica”, którego premiera odbyła się w niedzielę (14 września) w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. ...prym wiódł niewątpliwie Mateusz Ziółko, zwycięzca poprzedniej edycji „The Voice of Poland” i  tegorocznych Debiutów Opolskich. Swoją charyzmą bez trudu zarażał publiczność, która na jeden jego znak wstawała, klaskała i śpiewała razem z nim. Dorównywała mu Dorota Lembicz, którą poznaliśmy wcześniej jako półfinalistkę „Bitwy na głosy”. Energia, jaką emanowała ze sceny, natychmiast udzielała się widowni. Subtelniejsze ballady okazały się domeną Kasi Stanek – półfinalistki „The Voice of Poland”. Podziwiać mogliśmy także Karola Śmiałka – krakowskiego aktora i wokalistę oraz sopranistkę Sylwię Lorens, która z niezwykłą klasą odśpiewała partie operowe. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. arię z „Upiora w operze”, w której towarzyszył jej Mateusz Ziółko. Pojawiła się sama Symphonica i zabrzmiał Nalepa. Utworom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Na olbrzymim telebimie mogliśmy zobaczyć tytułową Symphonicę, która w pewnym momencie niespodziewanie pojawiła się w sali filharmonii. W tę rolę wcieliła się Agata Glenc – solistka Art ColorBallet. Na zakończenie wszyscy artyści odśpiewali „The Final Counddown” z repertuaru grupy Europe. Nie obeszło się jednak bez bisów. Jednym z nich była niespodzianka, przygotowana dla rzeszowian specjalnie na niedzielny wieczór. "Dla wszystkich lubiących dobrą muzykę, a w szczególności dla państwa, którzy tak ciepło nas tutaj przyjęli, przygotowaliśmy utwór Tadeusza Nalepy - Pomaluj moje sny” – zakończył dedykacją Mikołaj Blajda, pomysłodawca projektu, reżyser i autor scenariusza, aranżer zaprezentowanych utworów i dyrygent widowiska w jednej osobie. 

 

Independent.pl : Widowisko muzyczne czyli Symphonica w Filharmonii Podkarpackiej ...filharmonicy podkarpaccy pod batutą Mikołaja Bajdy z wykreowanym dość drapieżnym image'm od razu wkupili się w łaskę publiczności. Już pierwsze dźwięki zwiastowały, że będzie to fantastyczny koncert, z idealnie brzmiącym instrumentarium. Soliści, nad nimi należy się dłużej pochylić... Mateusz Ziółko, który zarażał energią i podrywał do entuzjastycznych reakcji tłumnie zgromadzonych. Karol Śmiałek – chyba największa zagadka i eksplodująca tajemnica. Niesamowita metamorfoza, przyprawiająca momentami o dreszcze. Sylwia Lorens, której sopran owładnął arią z  "Upiora w operze". Ogromny szacunek należy się z pewnością Kasi Stanek, której balladowa wersja „Smells like teen spirit” spowodowała, że miałam ciarki na plecach. Mocny wokal, drapieżny i emanujący pozytywną energią. A jak o energii mowa to oczywiście Dorota Lembicz, z której muzyka wręcz wypływała "zalewając" kilkaset osób. Niesamowita osoba! Do tych genialnie brzmiących wokalistów dołożono solówki gitarowe, które tylko podkręcały napięcie i dodawały smaczku. Naprawdę, rzadko słyszy się tak dobrze dopracowane kompozycje, które pochłaniają słuchacza. Widowisko obfitowało w wizualizacje i elementy pirotechniczne, które wzbogacały odbiór. Tancerka, która pojawiła się na jednym utworze dodała smaczku. Przyznaję, że był to świetny koncert, który na długo pozostanie w pamięci...

 

PODSUMOWANIE

            Widowisko Symphonica odniosło jeszcze przed premierą sukces komercyjny (znakomite wyniki sprzedażowe) przypieczętowany sukcesem artystycznym w dniu premiery, co potwierdzają recenzje i prywatne opinie widzów. Okazało się, że publiczność  oczekiwała tego typu projektu, opartego na ponadczasowych standardach muzyki, w znakomitych wykonaniach i nowoczesnej, multimedialnej oprawie. Sukces nie byłby jednak możliwy bez wielomiesięcznych, bardzo szczegółowych przygotowań i niezwykłego zaangażowania wszystkich osób biorących udział w  powstaniu widowiska.

Dziękujemy za uwagę

Ars Ypsilon

studio kreacji artystycznej

 

www.arsypsilon.com

www.symphonica.info.pl

 

A jakie będą wrażenia uczestników nadchodzących spektakli? Czym organizatorzy i wykonawcy zaskoczą publiczność? Jak przyjęte zostaną aranżacje i oprawa sceniczna. Na pewno warto przekonać się osobiście jak w multimedialnej, oddziałującej na zmysły oprawie brzmią utwory, które przeszły do historii muzyki. Wkrótce na portalu aleczywarto.pl podzielimy się wrażeniami z tego oryginalnego przedsięwzięcia.  

Galeria