Tomasz Makowiecki - recenzja płyty

Tomasz Makowiecki - recenzja płyty "Moizm"

Kategoria: Muzyka

Autor: Kuba Krzyżański

Data publikacji: 2013-11-06

A a


Tomasz Makowiecki wymarzył sobie nagranie płyty na miarę „Grandy” Moniki Brodki. Albumu z alternatywnym zabarwieniem, a jednocześnie komercyjnym potencjałem. Piosenek nadających się zarówno na Opener’a jak i na Sylwester z Dwójką. Czegoś, co odświeży polski rynek muzyczny, ale też wpasuje się w istniejące już trendy. Wszystkie powyższe kryteria spełniał genialny kawałek „Holidays in Rome”, zapowiadający krążek.


Słuchając go, nie mogłem się doczekać reszty materiału. Niestety, po premierze całej płyty spotkał mnie lekki zawód...

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zmianę stylu. Przez kilka lat przerwy w wydawaniu płyt Tomek stał się Tomaszem, porzucił swój gitarowy band i zaczął grać syntezatorową muzykę zahaczającą o lata 80-te. Po wypuszczeniu „Holidays...”, w sieci zawrzało od porównań do Kamp!u (swoją drogą, muszą być dumni, że w Polsce uznaje się ich za prekursorów takiego grania) jednak pozostałe utwory to dawny, romantyczny Tomek, tylko w odświeżonej formie.

Owszem,  jest to muzyka przyjemna dla ucha, jednak momentami brakuje jej charakteru. Czegoś, co utkwi w głowie na dłużej, zwróci sobą szczególną uwagę. W porównaniu do singla, pozostałe utwory są bardziej stonowane i melancholijne. To jeszcze nie jest zarzut, bo np. „Dziecko księżyca” swoim klimatem wprowadza we wspaniały świat i nawet nie wiadomo, kiedy mija te 9 minut nagrania. Niestety, o wiele krótsze „A summer sale” i „Zabierz mnie” dłużą się już niemiłosiernie i muzycznie niewiele się w nich dzieje. Trochę ożywienia wprowadza „Las i beton”, zwłaszcza pod koniec utworu. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazała się druga część „Ostatniego brzegu” z wręcz progresywną grą gitary. Fenomenalne zamknięcie albumu, tuszujące nieco wcześniejsze mieszane uczucia.

Mam nadzieję, że ten album to rozgrzewka przed nagraniem czegoś lepszego. Kierunek już został dobrze obrany i tylko kilka rzeczy należy dopracować. Gdyby całość brzmiała jak kawałki 1, 3 i 10, byłbym wniebowzięty, jednak na razie cały czas muszę trzymać kciuki za dalszą karierę Tomka. Tfu, Tomasza.

Tomasz Makowiecki – “Moizm”

Gatunek: pop

Wytwórnia: Sony Music Polska

Premiera: 22-10-2013