Uczta dla miłośników jazzu - Pat Metheny Unity Group w Poznaniu

Uczta dla miłośników jazzu - Pat Metheny Unity Group w Poznaniu

Kategoria: Muzyka

Autor: Maria Górska

Data publikacji: 2014-05-22

A a

Widząc pięciu muzyków na scenie można spodziewać się aranżacji utworów na cztery lub pięć instrumentów i wokal. Kiedy jednak na scenie pojawić się ma Pat Metheny Unity Group, można oczekiwać o wiele, wiele więcej. Nie dość, że muzyka zmienia teksturę i rytmikę jak kolory tęczy – nieustannie ale doskonale spójnie. Nie dość, że każdy z muzyków jest gwiazdą sam w sobie – mają oni tę zdolność że razem grają na parudziesięciu instrumentach w parudziesięciu stylach. Chris Potter – światowej klasy saksofonista, parokrotnie nominowany do Grammy Award, w swojej grze łączy cechy jazzu, klasyki, hip-hopu, folku, muzyki elektronicznej oraz nieustannie otwiera się na nowe brzmienia. Giulio Carmassi – multiinstrumentalista, kompozytor, producent i aranżer w Unity Group sięga aż po 11 instrumentów (wokal, instrumenty klawiszowe, perkusja i instrumenty dęte).

Warto dodać, że na większości z nich nauczył się grać sam! Pat Metheny, którego nazwisko mówi samo za siebie, w tym szczególnym projekcie wykorzystuje orchestrion – rodzaj mechanicznego instrumentu pełniącego funkcję orkiestry, popularnego w XIX wieku. Poza tym w składzie Unity Group wystąpi młody, ale bardzo utalentowany Ben Williams na gitarze basowej, którego Pat Metheny wypatrzył w trakcie jednego ze swoich projektów w Julliard School. Kwintet zamyka meksykański perkusista, Antonio Sanchez, z którym Pat Methemy współpracuje już od dłuższego czasu.

Na koncercie można zatem spodziewać się ... wszystkiego! Ilość możliwych kombinacji instrumentalno-wokalnych jest w takim układzie nieskończona, a warto pamiętać, że ta klasa muzyków może zaserwować nam tylko najwyższej jakości brzmienia. Zatem warto się wybrać i zasłuchać w niepowtarzalność muzyczną Pat Metheny Unity Group.

Piątek, 30 maja o 20.00 w Sali Ziemi, MTP, w pawilonie 15. przy ul. Głogowskiej 14. Startujemy o 20.00.

Zapraszam!