Hedda Gabler żeńskim Hamletem

Hedda Gabler żeńskim Hamletem

Kategoria: Teatr

Autor: Magdalena Kopeć

Data publikacji: 2017-03-10

A a

9. marca siedząc w Kinie Pałacowym byliśmy wraz z londyńskimi widzami na widowni Teatru Narodowego w stolicy Anglii. Takie cuda możliwe są dzięki udostępnianym transmisjom na żywo.

Tym razem mieliśmy okazję przyglądać się sztuce pod tytułem Hedda Gabler autorstwa Ivo van Hove. Co ciekawe, autorem pierwowzoru jest Norweg – Henrik Ibsen żyjący w XIX wieku. Od XIX-wiecznej premiery sztuka była wielokrotnie wznawiana przez rozmaitych reżyserów, a Heddę Gabler okrzyknięto współczesnym, żeńskim Hamletem. Ivo van Hove porzucił epokowe stroje i zdecydował się przenieść Heddę do XXI wieku.

Początkowo poznajemy główną bohaterkę jako rozkapryszoną, złośliwą i nietaktowną młodą małżonkę ułożonego i ustatkowanego przyszłego pana profesora. Jednak kilkanaście minut później dostrzegamy, że Hedda jest nieszczęśliwa i samotna. Całymi dniami przesiaduje w nowym domu, gdzie surowość niedokończonych murów i żaluzje rzucające pionowe cienie na ścianę, przypominają więzienie. Jej marzenie o przyjaciołach, towarzystwie i hucznych zabawach pęka jak bańka mydlana. Hedda pragnie piękna i dostatniego życia – tymczasem żyje w związku bez miłości oszczędzając pieniądze przez zaciągnięty kredyt. Kobieta w desperacji podejmuje szereg destrukcyjnych zachowań, które końcowo prowadzą do nieodwracalnej tragedii.

Klimat tworzy ciepłe światło przebijające się przez wspomniane żaluzje, a także melancholijna muzyka. W sztuce szczególnie udane są sceny, kiedy Hedda zostaje sama – są to momenty, gdzie widz może zobaczyć jej prawdziwe emocje na tle magicznych dźwięków. Spektakl to piękna opowieść o odizolowaniu od świata, niespełnionych marzeniach i o smutku – nie znajdziemy tu ani pocieszenia, ani pozytywnego zakończenia.

Transmisje na żywo wprost z desek londyńskiego teatru, to możliwość zobaczenia wielkich aktorów w niezapomnianych sztukach – kamera nakierowana na scenę sprawia wrażenie, że naprawdę siedzimy na widowni Teatru Narodowego. W zapowiedziach jest już Wieczór trzech króli Williama Szekspira, które Kino Pałacowe wyemituje na początku kwietnia.

hedda