Nie widziałam Cię już od miesiąca...

Nie widziałam Cię już od miesiąca...

Kategoria: Teatr

Autor: Magdalena Kopeć

Data publikacji: 2016-11-16

A a

Spektakl pod tytułem Lilka, cud miłości odbył się dzięki organizatorowi Poznańskiej Premiery – GRUV ART, a także oczywiście dzięki reżyserowi Waldemarowi Śmigasiewiczowi, o którym więcej słów napisaliśmy w zapowiedzi spektaklu. Sztuka powstała aby upamiętnić wybitną polską artystkę, zmarłą 70 lat temu. Z tej okazji sala teatralna w Kinie Apollo wypełniona była po brzegi dojrzałą i starszą widownią pragnącą usłyszeć miłosną poezję córki Kossaków.

Lilka-4 fot. PiotrBukartykzmn_1

 

Cztery doświadczone aktorki: Krystyna Tkacz, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska i Paulina Holtz przedstawiały różne etapy życia poetki. Na nieco ponad godzinny spektakl składały się odśpiewywane i melorecytowane przez Krystynę Tkacz wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w towarzystwie klimatycznej muzyki stworzonej przez Urszulę Borkowską. Na scenie ukazały się wiersze spisywane w najmłodszych latach Lilki, jak Piłka, z dojrzałych wierszy Bo cóż jest miłość, Muchy jesienne i wiele innych. Nie zabrakło znanego czterowersu stylizowanego na haiku: Nie widziałam Cię już od miesiąca[...] pochodzącego z tomu Pocałunki.

Lilka-6 fot.PiotrBukartykzmn

 

Rozterki i niepowodzenia miłosne zdominowały przedstawienie postaci Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, przez co niestety wkradło się poczucie zmanieryzowania i znudzenia panienki z dobrego domu Kossaków. Niezaprzeczalne natomiast jest to, że Lilka, cud miłości, to spektakl dla koneserów poezji i widzów teatralnych poszukujących w teatrze wyciszenia, nie rozrywki.

 

Lilka-7 fot.PiotrBukartykzmn