Solo Projekt 2013 - nowy taniec w Starym Browarze

Solo Projekt 2013 - nowy taniec w Starym Browarze

Kategoria: Teatr

Autor: Materiały informacyjne organizatora - Art Stations Fundation

Data publikacji: 2013-10-03

A a

Podstawową ideą powołanego w 2006 roku projektu jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego. Program przeznaczony jest dla tancerzy i choreografów, których zainteresowania wychodzą poza tradycyjnie rozumiany „teatr tańca”. Szczególny nacisk, zgodnie z ideą całego programu, postawiony jest tutaj na proces twórczy i artystyczny eksperyment z nadzieją na podjęcie próby refleksji nad sztuką tańca i być może zredefiniowania samego jego pojęcia lub poszukiwania nowych środków cielesnej ekspresji. Mottem programu są słowa angielskiego choreografa Jonathana Burrowsa: „do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa” zachęcające młodych artystów do odrzucenia teatralnego sztafażu na rzecz skupienia się na poszukiwaniach cielesnych i formalnych.

Opiekunami artystycznymi projektu byli dotąd: reżyser światła Bruno Pocheron, choreografowie Hooman Sharifi i Peter Pleyer, Luca Giacomo Schulte i Ornella Balestra oraz Ria Higler. W roku 2013 opiekunem artystycznym będzie dyrektor artystyczny Dansehallerne w Kopenhadze, kurator tańca, dramaturg i performer Bush Hartshorn, który razem z kuratorem programu Joanną Leśnierowską dokona selekcji trzech młodych artystów-rezydentów i wesprze ich później w trakcie powstawania spektaklu.

Stypendystkami Solo Projekt 2013 zostały: Korina Kordova, Agata Siniarska oraz Barbara Gwóźdź

Opiekun artystyczny
Bush Hartshorn / UK
Po wieloletniej karierze kierowcy ciężarówki, Bush studiował i ukończył w 1982 roku Dartington College of Arts na wydziale teatru. Od tamtej pory pracuje jako dramaturg, performer, kurator festiwali i dyrektor artystyczny instytucji kultury w Anglii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, a ostatnio w Danii, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego domu tańca Dansehallerne Copenhagen. W 2009 roku Bush ukończył także kurs trenerski z zakresu Relational Dynamics, który znacząco wzmocnił jego pracę jako mentora/opiekuna młodych artystów. Poza tym wszystkim i wszystkiemu na przekór, Bush Hartshorn od zawsze jest kibicem Liverpool Football Club.

Rozwojem młodych artystów interesuję się od czasu, gdy sam byłem jednym z nich, czyli od prawie 30-tu lat. W 2009 roku uzyskałem kwalifikacje trenera Relational Dynamics. Okazało się, iż wiele z technik i zasad trenowania jest niezwykle ważnych i sprawdza się w procesie mentorowania młodych choreografów – w procesie, którego istotą jest wspierania kreacji ICH jak najlepszych dzieł. Czas spędzony na pracy z tymi trzema młodymi kobietami – Agatą, Baśką i Koriną – był dla mnie ogromną przyjemnością, a ich entuzjazm i zaangażowanie okazały się zaraźliwe. Mam nadzieję, że i Państwo docenią ich ciężką pracę i znajdą przyjemność w ostatecznym jej kształcie.

Bush Hartshorn, Dyrektor Artystyczny Dansehallerne Copenhagen w Danii