"Truciciel" już niedługo- zapraszamy do Teatru Wielkiego w Poznaniu

Kategoria: Teatr

Autor: Patrycja Szczerbal

Data publikacji: 2016-06-02

A a

”Truciciel” to jednocześnie tragifarsa i zaprawiona sporą dawką angielskiego czarnego humoru komedia omyłek. Sztuka oparta jest na tekście Erica Chappella, który, choć słabiej znany w Polsce, uznawany jest dziś w środowisku pisarzy i scenarzystów za jednego z najlepszych Brytyjczyków w swym fachu. Został wielokrotnie nagrodzony za swe niebanalne teksty, a jego sztuki grane są na deskach teatrów i w telewizji niemal na całym świecie.

Jest to już druga sztuka wystawiana przez Och-Teatr, której reżyserii (a w tym wypadku także i pierwszoplanowej roli) podjął się Cezary Żak, zresztą za namową Krystyny Jandy. Zgodnie z tym, co sugeruje nam tytuł, mamy tu do czynienia z zawodowym Trucicielem Vincentem, pracującym dla firmy Exodus, który profesjonalnie pomaga tym, którzy pragną na zawsze rozstać się z tym światem. Przekonany o szlachetnym charakterze swej profesji, Vincent przyjmuje kolejne, zdawałoby się, standardowe zlecenie - kochający mąż chce ulżyć w cierpieniu swej małżonki od lat zmagającej się z depresją i deklarującej chęć przeprowadzki na drugi świat. Na tym jednak kończy się to, co standardowe i oczywiste, a zaczyna cała seria nieporozumień, zbiegów okoliczności i narastających wątpliwości. Czy to, co początkowo wydawało się oczywiste nadal takie jest? Zwłaszcza, kiedy na scenie pojawiają się zagadkowa młoda asystentka Waltera oraz pracownik telefonu zaufania, który zawsze ma jedną niezawodną radę - życie jest piękne! 

Wizyta w domu Celii i Waltera okazuje się więc prawdziwą rewią omyłek, z której krok po kroku tytułowy Truciciel próbuje stworzyć jedną całość i odkryć prawdziwe intencje domowników. Czy mu się to uda, widzowie będą mogli się przekonać już w najbliższy poniedziałek 6 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu o godzinie 20:30.

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Cezary Żak
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Tomasz Ossoliński
Obsada:
Karolina Gorczyca, Dorota Pomykała, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Pieczyński, Cezary Żak 

truciciel1